Född 26 november 1867 i Lillånäs, Risbäck (AC).
Döpt 24 december 1867 i Dorotea (AC).
Död 12 januari 1969 i Havsnäs, Alanäs (Z) [1] .
Katarina (Kajsa) Margareta Sjödin f Andersdotter.
Född 26 november 1867 i Lillånäs, Risbäck (AC). Död 12 januari 1969 i Havsnäs, Alanäs (Z) [1] .
F Anders Nilsson.
Född 24 mars 1819 i Långsele, Dorotea (AC). Död 30 september 1909 i Lillånäs, Risbäck (AC). Bonde i Lillånäs, Risbäck (AC).
FF Nils Isaksson.
Född 22 december 1772 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y). Död 28 augusti 1840 i Norrsjö, Tåsjö (Z). Nybyggare i Veksjön, Dorotea (AC).
Bonde i Långsele, Dorotea (AC).
Nybyggare i Rotnäset, Tåsjö (Z).
Nybyggare i Norrsjö, Tåsjö (Z).
FFF Isak Jakobsson Ängerman.
Född .. oktober 1744 i Maria Magdalena (AB). Död .. december 1789. Båtsman mellan 1765 och 1789 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y) [2] .
FFM Kerstin (Stina) Nilsdotter.
Född 22 april 1742 i Rossvik, Nora (Y) [3] . Död 18 mars 1806 i Västerhus, Själevad (Y). Båtsmanshustru
FM Anna Eliasdotter.
Född 1777 i Bellvik, Dorotea (AC). Död 26 december 1860 i Tåsjö östra by, Tåsjö (Z). Bondhustru
FMF Elias Eliasson.
Född 5 juni 1749 i Rörström, Tåsjö (Z). Död 7 februari 1813 i Veksjön, Dorotea (AC). Nybyggare från 1791 i Veksjön, Dorotea (AC) [4] .
FMM Anna Nilsdotter.
Född 21 juni 1747 i Bellvik, Dorotea (AC) [5] . Död 27 maj 1821 i Veksjön, Dorotea (AC). Bondhustru
M Anna Erika Karlsdotter.
Född 7 november 1830 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Död 21 december 1877 i Lillånäs, Risbäck (AC). Bondhustru
MF Karl Jakobsson.
Född 10 februari 1798 i Västerormsjö 4, Dorotea (AC). Död 29 maj 1874 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Bonde i Västra Ormsjö, Dorotea (AC).
MFF Jakob Karlsson.
Född 1762 i Västerormsjö 1, Dorotea (AC). Död 18 september 1836 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Bonde i Västerormsjö 4, Dorotea (AC).
MFM Katarina Johansdotter.
Född 3 februari 1767 i Ön, Bodum (Z). Död 12 maj 1860 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Bondhustru
MM Sara Magdalena Samuelsdotter.
Född 25 december 1802 i Västerormsjö 2, Dorotea (AC). Död 25 april 1891 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Bondhustru
MMF Samuel Israelsson.
Född 1767 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Död 15 mars 1857 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Bonde i Västerormsjö 2, Dorotea (AC).
MMM Anna Ingelsdotter.
Född 18 februari 1766 i Laiksjö, Dorotea (AC). Död 23 december 1848 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Bondhustru
 

Relationer och barn

Gift 19 februari 1887 i Alanäs (Z).

Jonas Petter Sjödin.
Skogs- och jordbruksarbetare
Född 6 juni 1862 i Alanäs (Z).
Död 30 oktober 1927 i Alanäs (Z) [1] .


Daniel Lambert Sjödin.
Född 8 augusti 1887 i Sälgåsen, Alanäs (Z).
Död 23 december 1972 i Högbynäs, Alanäs (Z).


Selma Erika Sjödin.
Född 25 augusti 1890 i Sälgåsen, Alanäs (Z).


Edla Katarina Dahlström f Sjödin.
Född 8 september 1894 i Sälgåsen, Alanäs (Z).
Död 16 maj 1985 i Järpen, Åre (Z).


Andreas Artvig Sjödin.
Född 15 maj 1897 i Sälgåsen, Alanäs (Z).
Död 4 augusti 1958 i Lycksele, Lycksele (AC).


Jonas Bernhard Sjödin.
Född 16 juni 1900 i Sälgåsen, Alanäs (Z).
Död 8 januari 1985 i Strömsund, Ström (Z) [1] .


Anna Evelina Millstam f Sjödin.
Född 14 april 1903 i Sälgåsen, Alanäs (Z).
Död 12 juli 1998 i Östersund (Z) [1] .


Karl Axel Sjödin.
Född 28 mars 1906 i Sälgåsen, Alanäs (Z).
Död 9 februari 1978 i Kista (AB).



 

Källor

  1. Sveriges Dödbok 1947-2003
  2. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Åseleborna sid BEL 2, AVT 3, BEL 7, BEL 8, BEL 5
  5. Åseleborna sid BEL 7

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister