Född 22 april 1742 i Rossvik, Nora (Y) [1] .
Död 18 mars 1806 i Västerhus, Själevad (Y).
Begravd 23 mars 1806 i Själevad (Y).
Båtsmanshustru
Kerstin (Stina) Nilsdotter.
Född 22 april 1742 i Rossvik, Nora (Y) [1] . Död 18 mars 1806 i Västerhus, Själevad (Y). Båtsmanshustru
F Nils Johansson.
Född 7 april 1722 i Rossvik, Nora (Y). Död 27 maj 1783 i Rossvik, Nora (Y). Bonde i Rossvik, Nora (Y).
FF Johan Hansson.
Född 1690. Död 21 december 1727 i Rossvik, Nora (Y). Bonde
 
 
FM Brita Nilsdotter.
Född 1688. Död 21 april 1760 i Rossvik, Nora (Y). Bondhustru
FMF Nils Olofsson.
Död 1721 i Gräta, Nora (Y). Bonde i Gräta, Nora (Y).
FMM Kerstin Klementsdotter.
Född 1665. Död 1 oktober 1731 i Gräta, Nora (Y). Bondhustru
M Anna Håkansdotter.
Född 1710 i Nr 77 Nyttig, 7:e roten, Nyland, Sidensjö (Y) [2] . Död efter 1777 i Sidensjö (Y) [1] . Piga
MF Håkan Tomasson Gieting.
Född 1673 i Eden, Nätra (Y). Död 1711. Båtsman mellan 1694 och 1711 i Nr 77 Nyttig, 7:e roten, Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
 
 
MM Kerstin Olofsdotter.
Född 1671 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y). Död 1759 [3] . Båtsmannahustru
MMF Olof Svensson.
Född i Nybyn 2:2, Sidensjö (Y) [4] . Död 1699 i Myre, Sidensjö (Y). Båtsman i det äldre båtsmanssamhället 1676 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [5] . 1
Bonde mellan 1669 och 1677 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde mellan 1677 och 1693 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) [6] .
MMM Markusdotter.
Född i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [4] . Bondhustru

Levnadsbeskrivning

Dödsorsak: andtäppa
Båtsmanshustru
Född: C:1 s 39, 2067.10.82700 Själevad: DII:2B s 162,
 

Relationer och barn

Gift 26 december 1765 i Sidensjö (Y).

Isak Jakobsson Ängerman.
Född .. oktober 1744 i Maria Magdalena (AB).
Död .. december 1789.
Båtsman mellan 1765 och 1789 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y) [7] .


Jakob Isaksson.
Född 3 december 1766 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).
Död 1 februari 1767 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).


Anna Isaksdotter.
Båtsmanshustru
Född 10 december 1767 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).
Död 20 oktober 1807 i Nr 101 Kruskopp, 2:a rotan, Gottne, Själevad (Y).


Isak Isaksson.
Född 9 mars 1769 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).
Död 4 juni 1769 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).


Kajsa Isaksdotter.
Född 10 augusti 1770 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).
Död 3 maj 1771 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).


Nils Isaksson.
Född 22 december 1772 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).
Nybyggare i Veksjön, Dorotea (AC).
Bonde i Långsele, Dorotea (AC).
Nybyggare i Rotnäset, Tåsjö (Z).
Nybyggare i Norrsjö, Tåsjö (Z).
Död 28 augusti 1840 i Norrsjö, Tåsjö (Z).


Kerstin Isaksdotter.
Född 23 augusti 1775 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).
Död 24 november 1776 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).


Johan Isaksson Warg.
Född 1 september 1777 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).
Död 11 juni 1808 [8] .
Fördubblingsbåtsman mellan 14 januari 1801 och 24 mars 1801 i Nr 123 Billd, 25:e rotan, Själand, Själevad (Y) [9] .
Båtsman mellan 24 mars 1801 och 11 juni 1808 i Nr 106 Warg, 8:e roten, Västerhus, Själevad (Y) [9] .


Jakob Isaksson.
Född 18 mars 1779 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).
Död 9 april 1780 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).


Katarina Isaksdotter.
Född 16 januari 1782 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y).



 

Källor

  1. Paul Olsson
  2. Per Sundin
  3. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 378
  4. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 177
  5. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 350
  6. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 87
  7. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar
  8. Båtsmansrullor, Västernorrlands 2 komp Mönsterrulla 1809 sid 109
  9. Båtsmansdatabasen

Fotnot

  1. tremänning i Eskil Trälodz kompani.

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister