Född 17 april 1962 i Björna stn, Björna (Y).
Barnskötare i Örnsköldsvik (Y).
Eva Carina Holmgren.
Född 17 april 1962 i Björna stn, Björna (Y). Barnskötare i Örnsköldsvik (Y).
Kjell   Holmgren 1941-2007
F Kjell Holmgren.
Född 2 mars 1941 i Leding, Björna (Y). Död 13 augusti 2007 i Örnsöldsviks lasarett, Örnsköldsvik (Y). Skogsarbetare
Erik   Holmgren 1891-1971
FF Erik Holmgren.
Född 13 maj 1891 i Leding, Björna (Y). Död 13 februari 1971 i Leding, Björna (Y) [1] . Bonde i Leding 1½, Björna (Y).
FFF Erik Holmgren.
Född 18 februari 1856 i Björnsjö, Björna (Y). Död 26 mars 1930 i Leding, Björna (Y). Bonde i Leding, Björna (Y).
Torpare i Leding, Björna (Y).
FFM Stina Salomonsdotter.
Född 18 juli 1862 i Leding, Björna (Y). Död 17 juli 1908 i Leding, Björna (Y). Bondhustru
 Edla Ottilia Holmgren f Lundberg 1895-1964
FM Edla Ottilia Holmgren f Lundberg.
Född 15 februari 1895 i Leding, Björna (Y). Död 16 november 1964 i Leding, Björna (Y) [1] . Bondhustru
FMF Mårten Mårtensson Lundberg.
Född 27 april 1854 i Yttergundsjö, Själevad (Y). Död 26 juni 1923 i Leding, Björna (Y). Hemmansägare i Leding, Björna (Y).
FMM Brita Maria Lundberg f Strömberg.
Född 14 mars 1857 i Björna by, Björna (Y). Död 30 juni 1934 i Leding, Björna (Y). Hemmansägarhustru
 Yvonne Margareta Holmgren f Svanlund 1942-
M Yvonne Margareta Holmgren f Svanlund.
Född 12 juli 1942 i Lillånäs, Risbäck (AC). Statsbrevbärare i Björna (Y).
 Jonas Alexius Svanlund 1916-2003
MF Jonas Alexius Svanlund.
Född 2 februari 1916 i Sörnappsjö Nr 45, Nappsjö, Dorotea (AC). Död 12 juni 2003 i Skogås, Trångsund (AB).
Adam Petter   Svanlund 1866-1947
MFF Adam Petter Svanlund.
Född 11 januari 1866 i Avaträsk, Dorotea (AC). Död 29 december 1947 i Sörnappsjö Nr 45, Nappsjö, Dorotea (AC). Kronotorpare i Sörnappsjö Nr 45, Nappsjö, Dorotea (AC).
 Eva Dorotea Nilsdotter 1870-1948
MFM Eva Dorotea Nilsdotter.
Född 11 maj 1870 i Avaträsk, Dorotea (AC). Död 18 februari 1948 i Nappsjö, Dorotea (AC). Torparhustru
 Inez Eleonora Sedin f Bäckström 1923-2012
MM Inez Eleonora Sedin f Bäckström.
Född 9 november 1923 i Lillånäs, Risbäck (AC). Död 10 mars 2012 i Örnsöldsviks lasarett, Örnsköldsvik (Y). Hemmsamarit i Bjästa, Nätra (Y).
Karl (Kalle) Elis   Bäckström 1894-1969
MMF Karl (Kalle) Elis Bäckström.
Född 22 november 1894 i Lillånäs, Risbäck (AC). Död 15 juni 1969 i Sunnansjö, Gideå (Y). Hemmansägare i Sunnansjö, Gideå (Y).
Skogsarbetare/Hemmansägare i Lillånäs, Risbäck (AC).
 Margareta Sofia Bäckström f Lindqvist 1902-1990
MMM Margareta Sofia Bäckström f Lindqvist.
Född 15 februari 1902 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z) [2] . Död 17 september 1990 i Sunnansjö, Gideå (Y). Bondhustru

Levnadsbeskrivning

Barnskötare i Örnsköldsvik (Y).
 

Relationer och barn

Sambo.

Glenn Leonard Nordlund.
Född 31 juli 1961 i Hammarby (AB).
Kommunalråd i Örnsköldsvik (Y).


Emilia Sofia Nordlund.
Född 12 april 1990 i Örnsköldsvik, Örnsköldsvik (Y).


Erik Leonard Nordlund.
Född 26 mars 1995 i Örnsköldsvik, Örnsköldsvik (Y).


Elias Leonard Nordlund.
Född 2 december 1997 i Örnsköldsvik, Örnsköldsvik (Y).



 

Källor

  1. Sveriges Dödbok 1947-2003
  2. Födelsbok sid C:4 s 115

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister