Född
21 oktober 1849
i Lidåker, Holstagården, Lindärva (R).
|
Maja Lena Johansdotter.
Född 21 oktober 1849 i Lidåker, Holstagården, Lindärva (R). |
F
Johannes Andersson.
Född 20 april 1824 i Norra Härene (R). Död 29 juli 1906 i Lidåker, Holstagården, Lindärva (R). Lägenhetsägare i Lidåker, Holstagården, Lindärva (R). |
FF
Anders Jonsson.
Född 26 oktober 1780 i Bastalund, Skofteby, Norra Härene (R). Död 20 april 1829 i Anstensgården, Östby, Hovby (R). Torpare i Kättorp, Skofteby, Norra Härene (R). Torpare i Betet, Norra Härene (R). Torpare i Rävegården, Norra Härene (R). Dräng i Vasavad, Rävegården, Norra Härene (R). Torpare i Pellesgården, Norra Härene (R). Torpare i Anstensgården, Östby, Hovby (R). |
FFF
Jon Månsson.
Född 14 juni 1753 i Skofteby, Skofteby (R). Död 3 april 1795 i Huggsled, Skallmeja (R). Torpare i Huggsled, Skallmeja (R). |
FFFF
Måns Andersson.
Född 1712. Död 25 november 1767 i Skofteby, Norra Härene (R). Bonde i Skofteby, Norra Härene (R). |
FFFM
Kerstin Jonsdotter.
|
||||
FFM
Ingrid Nilsdotter.
Född 12 oktober 1751. Död 24 november 1798 i Huggsled, Skallmeja (R). Torparhustru |
FFMF
Nils Olofsson.
Död 24 december 1769. Kyrkovaktare i Norra Härene (R). |
|||
FFMM
Lisken Svensdotter.
|
||||
FM
Lena Svensdotter.
Född 7 november 1783 i Kättorp, Skofteby, Norra Härene (R). Död 8 september 1857 i Bryntesgården, Lindärva (R). Torparhustru |
FMF
Sven Andersson Engström.
Född 1744. Död 10 mars 1812 i Ulvestorp, Norra Härene (R). Befallningsman i Helleborg, Hällum (R). Torpare i Kättorp, Skofteby, Norra Härene (R). Torpare i Ulvestorp, Norra Härene (R). |
FMFF
Anders Eriksson.
|
||
FMFM
Maja Svensdotter.
|
||||
FMM
Anna Britta Gunnarsdotter Lind.
Född 31 mars 1747 i Gunnarsbo, Roasjö (P). Död 27 mars 1798 i Kättorp, Skofteby, Norra Härene (R). Torparhustru |
FMMF
Gunnar Lind.
Död 16 maj 1773 i Bronäs, Norra Härene (R). Trädgårdsmästare i Gunnarsbo, Roasjö (P). Rusthållare i Helleborg, Hällum (R). Fogde i Bronäs, Norra Härene (R). |
|||
FMMM
Ingrid Andersdotter Berggren.
Född 1723 i Roasjö (P). |
||||
M
Anna Klara Larsdotter.
Född 15 september 1821 i Moen, Allmänningen, Sävare (R). Död 18 september 1894 i Lidåker, Holstagården, Lindärva (R). Bondhustru |
MF
Lars Andersson.
Född 21 mars 1776 i Vidlången, Slädene (R). Död 19 mars 1846 i Klockarebolet, Sävare (R). Torpare i Dunehult, Helde Skattegård, Sävare (R). Backstusittare i Moen, Allmänningen, Sävare (R). Klockare i Klockarebolet, Sävare (R). |
MFF
Anders Larsson.
Född 1743. Död 31 januari 1808 i Kohagen, Slädene (R). Torpare i Vidlången, Slädene (R). Torpare i Kohagen, Slädene (R). |
MFFF
Lars Andersson.
|
|
MFFM
Karin Nilsdotter.
|
||||
MFM
Annika Månsdotter.
Född 1745. Död 21 februari 1784 i Vidlången, Slädene (R). Torparhustru |
||||
MM
Kristina Andersdotter Blom.
Född 1 januari 1780 i Hällekisgården, Källby (R). Död 25 april 1843. Torparhustru |
MMF
Anders Jonsson Blom.
Född 1752. Död 7 april 1789 i Ekenäs, Finland. Soldat vid Västgöta Dals regemente mellan 1772 och 1789. |
|||
MMM
Kerstin Persdotter.
Född 2 april 1747 i Husaby (R). Död 29 december 1816 i Järneklev, Källby (R). Soldathustru |
||||
Hittar du felaktigheter är jag tacksam att få höra dem så att jag kan rätta till dem.
Framställd 18 december 2023 av Jens Lindström med hjälp av Disgen version 2023.
Startsida.