Född 28 maj 1788 i Pålsböle, Sidensjö (Y).
Döpt 30 maj 1788 i Sidensjö (Y).
Skräddarhustru
Torparhustru
Död 8 april 1869 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Begravd 6 maj 1869 i Sidensjö (Y).
Elisabet Persdotter.
Född 28 maj 1788 i Pålsböle, Sidensjö (Y). Död 8 april 1869 i Nybyn, Sidensjö (Y). Skräddarhustru
Torparhustru
F Per Johansson Ängerman.
Född 22 februari 1761 i Källom 2:1, Sidensjö (Y). Död 19 april 1822 i Bölen, Sidensjö (Y). Torpare i Pålsböle, Sidensjö (Y).
Båtsman mellan 1790 och 1808 i Nr 74 Ängerman, 4:e rotan, Källom, Sidensjö (Y) [1] .
FF Johan Johansson.
Född 1719 i Källom 2:1, Sidensjö (Y). Död .. september 1785 i Skureå, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1748 och 1772 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde mellan 1773 och 1785 i Skureå 1:2, Sidensjö (Y) [3] .
FFF Johan Persson.
Född 21 juli 1689 i Stig 2:1, Sidensjö (Y). Död 25 februari 1764 i Källom 2:1, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1706 och 1708 i Uberg 2:1, Skorped (Y) [4] .
Bonde mellan 1709 och 1747 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
FFM Anna Persdotter.
Född 1683 i Bjästa, Nätra (Y). Död 1761 i Källom, Sidensjö (Y). Bondhustru
FM Sara Persdotter.
Född 6 augusti 1736 i Källom 4:1, Sidensjö (Y). Död 29 maj 1806 i Skureå, Sidensjö (Y). Bondhustru
FMF Per Persson.
Född 1691 i Källom 3, Sidensjö (Y) [5] . Död 19 februari 1769 i Källom, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1717 och 1727 i Källom 3, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde mellan 1728 och 1764 i Källom 4:1, Sidensjö (Y) [5] .
FMM Beata Jonsdotter.
Född .. februari 1702 i Västerkäl 2:1, Sidensjö (Y). Död 8 januari 1772 i Källom, Sidensjö (Y). Bondhustru
M Kristina Johansdotter.
Född 29 juni 1764 i Teg, Sidensjö (Y). Död 24 maj 1790 i Pålsböle, Sidensjö (Y). Båtsmanshustru
MF Johannes Eriksson.
Född .. maj 1725 i Teg 4:1, Sidensjö (Y).
MFF Erik Jonsson.
Född 1674 i Teg 3, Sidensjö (Y). Död 5 maj 1754 i Teg 4:1, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1710 och 1749 i Teg 4:1, Sidensjö (Y) [6] .
MFM Kerstin Eliasdotter.
Född 1683 i Orrvik 1:1, Nätra (Y). Död 17 juni 1759 i Teg 4:1, Sidensjö (Y). Bondhustru
MM Elisabet Johansdotter.
Född 10 november 1734.
 
 

Levnadsbeskrivning

Skräddarhustru
Torparhustru
Sidensjö: AI:10a s 139,
 

Relationer och barn

Gift 4 november 1810 i Sidensjö (Y).
v122209.b25.s42

Anders Johansson Westerlund.
Född 14 april 1783 i Smedsbyn 3:4, Arnäs (Y).
Sockenskräddare i Nybyn, Sidensjö (Y).
Torpare i Nybyn, Sidensjö (Y).
Död 3 juni 1826 i Nybyn, Sidensjö (Y).


Elisabet Kristina Andersdotter.
Född 21 augusti 1812 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Död 24 september 1812 i Nybyn, Sidensjö (Y).


Johan Andersson.
Född 12 oktober 1814 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Död 7 december 1814 i Nybyn, Sidensjö (Y).


Per Andersson.
Född 27 juni 1816 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Död 9 april 1817 i Nybyn, Sidensjö (Y).


Kristina Elisabet Andersdotter.
Född 24 april 1818 i Nybyn, Sidensjö (Y).


Johan Andersson.
Född 8 juli 1820 i Nybyn, Sidensjö (Y).


Anna Margareta Andersdotter.
Född 23 november 1822 i Nybyn, Sidensjö (Y).


Maria Katarina Andersdotter.
Född 2 januari 1827 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Torparhustru
Död 3 mars 1898 i Nybyn, Sidensjö (Y).



Gift 11 oktober 1829 i Sidensjö (Y).
v122209.b34.s60

Olof Abrahamsson Kruslock.
Född 22 maj 1803 i Överå 2:2, Sidensjö (Y).
Torpare i Nybyn, Sidensjö (Y).
Båtsman mellan 1831 och 1859 i Nr 85 Kruslock, 15:e roten, Sidensjö (Y).
Död 14 oktober 1859 i Skeppsholm (AB).


Sara Brita Olofsdotter.
Född 4 januari 1831 i Nybyn, Sidensjö (Y).



 

Källor

  1. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 375
  2. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 81
  3. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 149
  4. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 313
  5. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 82
  6. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 165

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister