Bondhustru
Född 1702 i Österkäl 3:1, Sidensjö (Y).
Död .. maj 1772 i Ås 1:1, Sidensjö (Y).
Begravd 17 maj 1772 i Sidensjö (Y).
Karin Jonsdotter.
Född 1702 i Österkäl 3:1, Sidensjö (Y). Död .. maj 1772 i Ås 1:1, Sidensjö (Y). Bondhustru
F Jon Svensson.
Född i Västersel 2, Anundsjö (Y). Död 1721 i Österkäl 3:1, Sidensjö (Y) [1] . Bonde mellan 1701 och 1721 i Österkäl 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
FF Sven Kristoffersson.
Född i Västersel 1:1, Anundsjö (Y) [2] . Bonde mellan 1663 och 1667 i Västersel 2, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde mellan 1667 och 1673 i Västersel 2:1, Anundsjö (Y) [2] .
FFF Kristoffer Svensson.
Född 1582. Bonde mellan 1620 och 1633 i Bredbyn 3, Anundsjö (Y).
Bonde mellan 1633 och 1651 i Västersel 1:1, Anundsjö (Y).
FFM Brita .
Bondhustru
FM Anna Nilsdotter.
Född i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y) [2] . Bondhustru
FMF Nils Jonsson.
Död 1635 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1626 och 1635 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y) [3] .
FMM Beata Jonsdotter.
Född i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [3] . Död efter 1640 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y) [3] . Bondhustru ägare till gården mellan 1635 och 1640 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y) [3] .
M Märit Johansdotter.
Född 1677 i Österkäl 3:1, Sidensjö (Y). Död .. juni 1745 i Österkäl, Sidensjö (Y). Bondhustru och ägare av gården mellan 1722 och 1723 i Österkäl 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
MF Johan Svensson.
Född i Nybyn 2:2, Sidensjö (Y). Död uppskattat 1684 i Österkäl 3:1, Sidensjö (Y). Bonde 1663 i Djupsjö 3:1, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1664 i Österkäl 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Båtsman 1676 i Österkäl, Sidensjö (Y) [1] . 1
MFF Sven Kjellsson.
Född omkring 1601 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [5] . Död 1638 i Nybyn 2:2, Sidensjö (Y) [5] . Bonde mellan 1629 och 1638 i Nybyn 2:2, Sidensjö (Y) [5] .
MFM Märit .
Bondhustru och ägare av gården mellan 1639 och 1657 i Nybyn 2:2, Sidensjö (Y) [5] .
MM Anna Persdotter.
Född i Skureå 3:1, Sidensjö (Y) [1] . Bondhustru och ägare av gården mellan 1684 och 1687 i Österkäl 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
MMF Per Jonsson.
Knekt under Anders Harders kompani 1657 mellan 1657 och 1661 i Skureå, Sidensjö (Y) [6] . 2
Båtsman från 1661 i Skureå, Sidensjö (Y) [6] .
Bonde mellan 1679 och 1690 i Skureå 3:1, Sidensjö (Y) [7] .
MMM Brita Larsdotter.
Född i Skureå 4:1, Sidensjö (Y). Död 1675 i Skureå 3:1, Sidensjö (Y). Bondhustru

Levnadsbeskrivning

Bondhustru
 

Relationer och barn

Gift 6 januari 1746 i Sidensjö (Y).
v122208.b6.s9

Johan Olofsson.
Född 1680 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y).
Fördubblingsbåtsman mellan 1701 och 1708 i 13:e roten, Näs, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1711 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [9] .
Bonde mellan 1712 och 1718 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [10] .
Bonde mellan 1719 och 1752 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [9] .
Död .. november 1753 i Nyland, Sidensjö (Y).



Gift 20 oktober 1723 i Sidensjö (Y).
v122207.b14.s19

Nils Andersson.
Född 1 april 1694 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y).
Bonde mellan 1717 och 1740 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [11] .
Bonde mellan 1741 och 1755 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) [12] .
Död 1 augusti 1779 i Ås, Sidensjö (Y).


Märet Nilsdotter.
Född .. december 1725 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y).
Bondhustru
Död .. februari 1771 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y).



 

Källor

  1. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 215
  2. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 318
  3. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 302
  4. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 238
  5. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 106
  6. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 360
  7. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 148, 153
  8. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 386
  9. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 117
  10. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 97
  11. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 236
  12. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 197

Fotnot

  1. tremänning i Eskil Trälodz kompani
  2. Knekt för sin fader Jonn Pedersson, under Adolf Fredic Taubes kompani 1658-61.

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister