Bondhustru
Född 31 januari 1702 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y).
Död 23 mars 1787 i Norrflärke, Anundsjö (Y).
Begravd 9 april 1787 i Anundsjö (Y).
Ingeborg Nilsdotter.
Född 31 januari 1702 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y). Död 23 mars 1787 i Norrflärke, Anundsjö (Y). Bondhustru
F Nils Nilsson Frisk.
Född 1678 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y) [1] . Död 16 december 1744 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y). Båtsman mellan 1691 och 1700 i Nr 94 Björk, 9:e roten, Risbäck, Anundsjö (Y).
Bonde mellan 1699 och 1736 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y).
Kyrkoväktare i Anundsjö (Y). 1
FF Nils Jonsson.
Född 1627 i Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y). Död 13 juli 1718 i Västerfannbyn, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1658 och 1696 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
FFF Jonn Nilsson.
Född 1600 i Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y) [3] . Död 1675 i Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y) [3] . Bonde mellan 1626 och 1668 i Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y) [3] .
FFM Anna .
Född 1599.
FM Ingeborg Salomonsdotter.
Född i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y). Död 10 februari 1707 i Västerfannbyn, Anundsjö (Y). Bondhustru
FMF Salmon Sjulsson.
Död 1656 i Leutzitz, Polen. Bonde mellan 1633 och 1643 i Bredbyn 3, Anundsjö (Y) [4] .
Knekt mm. mellan 1629 och 1643 i Bredbyn, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde mellan 1643 och 1656 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
Knekt mm. mellan 1643 och 1656 i Västerfannbyn, Anundsjö (Y) [6] . 2
FMM Märit Nilsdotter.
Född i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y) [2] . Död efter 1658 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y) [2] . Bondhustru ägare till gården mellan 1656 och 1658 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
M Anna Andersdotter.
Född 1675 i Hädanberg 3:1, Anundsjö (Y) [1] . Död 14 maj 1735 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y). Bondhustru
MF Anders Nilsson.
Född i Österfannbyn, Anundsjö (Y). Död 11 januari 1701 i Sörböle, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1678 och 1689 i Hädanberg 3:1, Anundsjö (Y) [7] .
Bonde mellan 1689 och 1700 i Sörböle 1, Anundsjö (Y) [8] .
MFF Nils Persson.
Född i Österfannbyn 3:1, Anundsjö (Y). Död 17 mars 1696 i Hädanberg, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1649 och 1657 i Västerfannbyn 2:1, Anundsjö (Y) [9] .
Bonde mellan 1658 och 1673 i Hädanberg 3:1, Anundsjö (Y) [7] .
 
MM Ingeborg Persdotter.
Född 1639. Död 1 juni 1710 i Sörböle, Anundsjö (Y). Bondhustru
 
 

Levnadsbeskrivning

Bondhustru
Dödsorsak: ålderdomsbräckligheter
 

Relationer och barn

Gift 30 mars 1725 i Anundsjö (Y).
v120896.b17.s23

Erik Olofsson.
Född 25 oktober 1695 i Norrflärke 3, Anundsjö (Y).
Fördubblingsbåtsman mellan 1713 och 1724 i 11:e roten, Långsele, Anundsjö (Y).
Bonde mellan 1722 och 1760 i Norrflärke 4:1, Anundsjö (Y) [10] .
Död 28 januari 1772 i Norrflärke, Anundsjö (Y).


Olof Eriksson.
Bonde mellan 1760 och 1792 i Norrflärke 4:1, Anundsjö (Y) [10] .
Född 6 december 1725 i Norrflärke 4:1, Anundsjö (Y).
Död 12 mars 1800 i Norrflärke, Anundsjö (Y).


Anna Eriksdotter.
Född 18 december 1729 i Norrflärke 4:1, Anundsjö (Y).


Kristoffer Eriksson.
Född 20 februari 1738 i Norrflärke 4:1, Anundsjö (Y).



 

Källor

  1. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 303
  2. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 302
  3. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 206
  4. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 59
  5. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 61
  6. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 304
  7. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 94
  8. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 262
  9. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 301
  10. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 189

Fotnot

  1. Enl dotterns dödsruna
  2. Fortsatte som knekt i Västerfannbyn fram till 1646. Var rustmästare under major Lars Pådersson kompani till 1644, fältväbel under d:o (till Jämtland 1644), fänrik 1645, vid ett kompani från Kalix 1646-56. död i Leutuzitz 1656.

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister