Född 23 december 1732 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y).
Döpt 25 december 1732 i Sidensjö (Y).
Jonas Jonsson.
Född 23 december 1732 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y).
F Jon Jonsson.
Född 1703 i Ödsbyn 1:1, Sidensjö (Y). Död .. juni 1774 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1730 och 1772 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
FF Jon Jonsson.
Född 1671 i Nyland 6, Sidensjö (Y). Död .. oktober 1750 i Västerkäl, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1701 och 1709 i Ödsbyn 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde mellan 1710 och 1726 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
FFF Jon Jonsson.
Född i Nyland 3:1, Sidensjö (Y). Död omkring 1692 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y). Knekt mellan 1653 och 1661 i Nyland, Sidensjö (Y) [4] . 1
Bonde 1673 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1677 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) [6] .
Bonde mellan 1677 och 1691 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
FFM Karin Eriksdotter.
Bondhustru och ägare av gården mellan 1692 och 1694 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
FM Märit Nilsdotter.
Född 1669 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y). Död .. november 1748 i Västerkäl, Sidensjö (Y). Bondhustru
FMF Nils Eriksson.
Född i Rössjö 3:1, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1654 och 1673 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1655.
FMM Anna .
Bondhustru
M Kerstin Olofsdotter.
Född .. oktober 1710 i Lungånger, Själevad (Y). Död 12 januari 1786 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y). Bondhustru
MF Olof Persson.
Född 1670 i Djupsjö 7, Skorped (Y). Död .. april 1733 i Västerkäl, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1712 och 1725 i Uberg 1, Skorped (Y) [7] .
MFF Per Göransson.
Född i Djupsjö 7, Skorped (Y). Död 1685 i Djupsjö 7, Skorped (Y). Bonde mellan 1675 och 1684 i Djupsjö 7, Skorped (Y) [8] .
MFM Kerstin Johansdotter.
Född i Drömme 5:1, Sidensjö (Y). Död omkring 1718 i Djupsjö 7, Skorped (Y). Bondhustru
MM Karin Bengsdotter.
Född 1679 i Klatsböle, Själevad (Y). Död .. december 1749 i Västerkäl, Sidensjö (Y). Bondhustru
 
 
 
 

Källor

  1. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 181
  2. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 206
  3. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 177
  4. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 356
  5. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 203
  6. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 87
  7. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 310
  8. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 243

Fotnot

  1. Under Anders Harders kompani 1653-1657, knekt för sin fader Joen Jonsson, under Adolf Freric Taubes kompani 1658-1661.

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister