Båtsmanshustru
Född 28 juli 1691 i Yttersel 4, Anundsjö (Y).
Död 2 mars 1741 i Nr 91, 6:e roten, Näs, Anundsjö (Y).
Begravd 8 mars 1741 i Anundsjö (Y).
Sara Kristoffersdotter.
Född 28 juli 1691 i Yttersel 4, Anundsjö (Y). Död 2 mars 1741 i Nr 91, 6:e roten, Näs, Anundsjö (Y). Båtsmanshustru
F Kristoffer Salomonsson.
Född i Norrflärke 5, Anundsjö (Y). Död .. april 1704 i Norrflärke, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1678 och 1697 i Yttersel 4, Anundsjö (Y) [1] .
Bonde mellan 1698 och 1703 i Norrflärke 5, Anundsjö (Y) [2] .
FF Salmon Jakobsson.
Född 1621 i Norrflärke 5, Anundsjö (Y). Död 8 januari 1693 i Norrflärke, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1650 och 1687 i Norrflärke 5, Anundsjö (Y) [2] .
FFF Jakob Michelsson.
Född 1579 i Norrflärke 5, Anundsjö (Y). Död 1639 i Norrflärke 5, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1613 och 1639 i Norrflärke 5, Anundsjö (Y) [2] .
FFM Anna .
Bondhustru och ägare av gården mellan 1639 och 1654 i Norrflärke 5, Anundsjö (Y) [2] .
FM Sara Kristoffersdotter.
Född i Kubbe 7, Anundsjö (Y). Död 7 mars 1690 i Norrflärke, Anundsjö (Y). Bondhustru
FMF Kristoffer Svensson.
Född 1564 i Sörflärke 1:1, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1592 och 1599 i Sörflärke 5:1, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde mellan 1608 och 1637 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) [4] .
Nämndeman mellan 1592 och 1637 i Kubbe, Anundsjö (Y).
FMM Kerstin Nilsdotter.
Född i Kubbe, Anundsjö (Y) [5] . Bondhustru [5] .
M Brita Biörsdotter.
Född 1656 i Mellansel 5:1, Anundsjö (Y). Död 17 september 1741 i Norrflärke, Anundsjö (Y). Bondhustru
MF Biör Persson.
Född 1620 i Mellansel 5:1, Anundsjö (Y) [6] . Död 1683 i Mellansel 5:1, Anundsjö (Y) [6] . Bonde mellan 1648 och 1683 i Mellansel 5:1, Anundsjö (Y) [6] .
MFF Peder Jonsson.
Född 1579 i Sörmesunda 1:1, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1617 och 1648 i Mellansel 5:1, Anundsjö (Y) [6] .
MFM Persdotter .
Född i Mellansel 3, Anundsjö (Y). Bondhustru
MM Brita Persdotter.
Död 20 mars 1690 i Mellansel, Anundsjö (Y). Bondhustru
 
 

Levnadsbeskrivning

Båtsmanshustru
 

Relationer och barn

Gift 26 december 1726 i Anundsjö (Y).
Anundsjö kyrkoarkiv, Födelse- och dopböcker, SE/HLA/1010004/C/2 (1720-1753), bildid: C0032607_00024

Abraham Nilsson Lustig.
Född 6 oktober 1701 i Kubbe 10:1, Anundsjö (Y).
Båtsman mellan 1721 och 1740 i Nr 91, 6:e roten, Näs, Anundsjö (Y) [7] .
Död 9 mars 1740 i Nr 91, 6:e roten, Näs, Anundsjö (Y).


Nils Abrahamsson.
Född 1 mars 1728 i Nr 91, 6:e roten, Näs, Anundsjö (Y).


Kristoffer Abrahamsson.
Född 21 maj 1729 i Nr 91, 6:e roten, Näs, Anundsjö (Y).


Kerstin Abrahamsdotter.
Född 12 oktober 1730 i Nr 91, 6:e roten, Näs, Anundsjö (Y).


Salomon Abrahamsson Flinck.
Född 11 oktober 1732 i Nr 91, 6:e roten, Näs, Anundsjö (Y).
Fördubblingsbåtsman mellan 1749 och 1753 i 11:e roten, Västergensjö, Anundsjö (Y) [8] .
Båtsman mellan 1753 och 1759 i Nr 96 Flinck/Gensjö, 11:e roten, Västergensjö, Anundsjö (Y) [9] .
Död 16 mars 1759 i Pommern, Tyskland.



 

Källor

  1. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 328
  2. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 189
  3. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 274
  4. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 124
  5. Anbytarforum sid Ann-Britt Sjödin
  6. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 152
  7. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 398
  8. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 407
  9. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 406

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister