Född 22 december 1817 i Harrsjö, Alanäs (Z).
Döpt 23 december 1817 i Alanäs (Z).
Bonde i Djupsjö, Skorped (Y).
Landbonde i Vik, Sidensjö (Y).
Torpare i Grätnäs, Sidensjö (Y).
Död 22 april 1884 i Grätnäs, Sidensjö (Y).
Begravd 25 maj 1884 i Sidensjö (Y).
Nils Andersson Näslund.
Född 22 december 1817 i Harrsjö, Alanäs (Z). Död 22 april 1884 i Grätnäs, Sidensjö (Y). Bonde i Djupsjö, Skorped (Y).
Landbonde i Vik, Sidensjö (Y).
Torpare i Grätnäs, Sidensjö (Y).
F Anders Nilsson.
Född 11 april 1784 i Skålö, Järna (W). Död 28 december 1857 i Grönås, Ed (Y). Nybyggare i Harrsjö, Alanäs (Z).
Nybyggare i Grönås, Ed (Y).
Bonde i Grönås, Ed (Y).
FF Nils Jonsson.
Född 27 december 1754 i Uppsälje, Järna (W). Död 19 december 1823 i Grönås, Ed (Y). Nybyggare i Harrsjö, Alanäs (Z).
Skolmästare
FFF Jonas Persson.
Född 2 juni 1723 i Uppsälje, Järna (W). Död 4 maj 1794 i Uppsälje, Järna (W). Bonde i Uppsälje, Järna (W).
FFM Ragnhild Olofsdotter.
Född 2 februari 1722 i Skålö, Järna (W). Död 31 juli 1796 i Uppsälje, Järna (W). Bondhustru
FM Ingeborg Andersdotter.
Född 28 augusti 1755 i Skålö, Järna (W). Död 17 april 1824 i Harrsjö, Alanäs (Z). Nybyggarhustru
FMF Arvs Anders Andersson.
Född 5 mars 1719 i Skålö, Järna (W). Död 21 april 1773 i Gocksta, Dingtuna (U). Bonde i Skålö, Järna (W).
FMM Anna Eriksdotter.
Född 19 september 1719 i Nordanåker, Järna (W). Död 12 juli 1790 i Skålö, Järna (W). Bondhustru
M Ingeborg Matsdotter.
Född 7 augusti 1795 i Skålö, Järna (W). Död 17 april 1846 i Grönås, Ed (Y). Nybyggarhustru
MF Mats Andersson.
Född 31 maj 1755 i Skålö, Järna (W). Död 16 november 1832 i Grönås, Ed (Y). Bonde i Skålö, Järna (W).
Nybyggare i Harrsjö, Alanäs (Z).
Nybyggare i Grönås, Ed (Y).
MFF Anders Olofsson.
Född 1 maj 1709 i Skålö, Järna (W). Död 6 februari 1766 i Skålö, Järna (W). Bonde i Skålö, Järna (W).
MFM Ingeborg Eriksdotter.
Född 1711 i Skålö, Järna (W). Död 12 september 1777 i Skålö, Järna (W). Bondhustru
MM Ingeborg Larsdotter.
Född 29 juli 1756 i Skålö, Järna (W). Död 8 september 1838 i Grönås, Ed (Y). Nybyggarhustru
MMF Lars Jonsson Mört.
Född 2 mars 1734. Död 17 april 1759 i Rügen, Pommern [1] . Soldat i Nr 51 Mört, Skålö, Järna (W).
MMM Marit Olofsdotter.
Född 15 oktober 1720. Död 28 juni 1802 i Skålö, Järna (W). Soldathustru

Levnadsbeskrivning

Flyttade 1844 från Grönås, Ed (Y) till Djupsjö, Skorped (Y).
Bonde i Djupsjö, Skorped (Y).
Flyttade 1852 från Djupsjö, Skorped (Y) till Vik, Sidensjö (Y).
Landbonde i Vik, Sidensjö (Y).
Flyttade 1855 från Vik, Sidensjö (Y) till Grätnäs, Sidensjö (Y).
Torpare i Grätnäs, Sidensjö (Y).
Sidensjö: AI:11 s 82, AI:10a: s 71, AI:9a s 60, AI:8a s 75, AI:8b s 257 Skorped: AI:2 s 67, AI:5 s 26,
 

Relationer och barn

Gift 11 juni 1843 i Ed (Y).
Ed C:2 1732-1847

2038.21.40300

Anna Brita Nilsdotter Berg.
Torparhustru
Född 24 mars 1819 i Forsmo, Ed (Y).
Död 31 mars 1890 i Grätnäs, Sidensjö (Y).


Anna Katarina Nilsdotter Näslund.
Född 23 maj 1845 i Djupsjö, Skorped (Y).


Anders Nilsson Näslund.
Född 15 februari 1848 i Djupsjö, Skorped (Y).


Nils Nilsson Näslund.
Född 12 juli 1851 i Djupsjö, Skorped (Y).
Dräng mellan 1870 och 1873 i Anundsböle, Sidensjö (Y).
Arbetare i Grätnäs, Sidensjö (Y).
Död 27 mars 1922 i Kläppen, Sidensjö (Y) [2] .
Arbetare i Kläppen, Sidensjö (Y).


Kristina Margareta Nilsdotter Näslund.
Född 9 juni 1854 i Vik, Sidensjö (Y).
Död 6 augusti 1865 i Grätnäs, Sidensjö (Y).


Ingeborg Dorotea Nilsdotter Näslund.
Född 14 maj 1857 i Grätnäs, Sidensjö (Y).
Död 16 augusti 1865 i Grätnäs, Sidensjö (Y).


Brita Elisabet Nilsdotter Näslund.
Född 17 maj 1860 i Grätnäs, Sidensjö (Y).



 

Källor

  1. GMR
  2. Sveriges Dödbok 5, 1901-2009

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister