Arbetare
Född 5 juli 1868 i Skönvik sågverk, Skön (Y). Död 18 april 1886 i Skönvik sågverk, Skön (Y). |
Axel Leonard Söderholm.
Född 5 juli 1868 i Skönvik sågverk, Skön (Y). Död 18 april 1886 i Skönvik sågverk, Skön (Y). Arbetare |
F
Per Persson Söderholm.
Född 28 november 1830 i Söderå, Mo (Y). Död 2 mars 1899 i Skönvik, Skön (Y). Dräng i Söderå, Mo (Y). Arbetare i Husums Sågverk, Grundsunda (Y). Brädgårds arbetare i Skönvik sågverk, Skön (Y). |
FF
Per Persson.
Född 1 december 1799 i Söderå 1, Mo (Y). Död 14 augusti 1840 i Söderå, Mo (Y). Torpare i Söderå, Mo (Y). |
FFF
Per Jonsson.
Född 21 december 1768 i Söderå 1, Mo (Y). Död 15 september 1806 i Söderå, Mo (Y). Skattebonde i Söderå 1, Mo (Y). |
FFFF
Jonas Persson.
Född 25 juni 1747 i Sel 10, Nätra (Y). Död 15 februari 1821 i Söderå 1, Mo (Y). Bonde i Söderå 1, Mo (Y). |
FFFM
Gölin Johansdotter.
Född 8 juli 1739 i Västeralnäs 3, Själevad (Y) 1 . Död 23 april 1812 i Söderå 1, Mo (Y) 1 . Bondhustru |
||||
FFM
Annika (Anna) Östensdotter.
Född 9 juli 1774 i Västerbacke 3, Själevad (Y). Död 20 maj 1856 i Hållen, Mo (Y). Bondhustru |
FFMF
Östen Mårtensson.
Född 21 augusti 1748 i Västerbacke 3, Själevad (Y) 1 . Död 10 november 1790 i Västerbacke 3, Själevad (Y) 1 . Bonde i Västerbacke 3, Själevad (Y). |
|||
FFMM
Kerstin Ericsdotter.
Född 24 juni 1749 i Östansjö, Själevad (Y) 1 . Död 21 april 1818 i Västerbacke 3, Själevad (Y). Bondhustru |
||||
FM
Anna Olofsdotter.
Född 24 september 1798 i Östansjö 1, Själevad (Y). Död 24 mars 1863 i Fattighuset, Mo (Y). Torparhustru |
FMF
Olof Olofsson.
Född 27 april 1762 i Östansjö 1, Själevad (Y) 1 . Död 30 oktober 1806 i Östansjö 1, Själevad (Y) 1 . Skattebonde i Östansjö 1, Själevad (Y). |
FMFF
Olof Nilsson.
Född i Österås, Själevad (Y). Död 4 april 1784 i Östansjö 1, Själevad (Y). Bonde från 1756 i Östansjö 1, Själevad (Y) 2 . |
||
FMFM
Brita Persdotter.
Född 10 januari 1721 i Östansjö 1, Själevad (Y). Död 4 april 1784 i Östansjö 1, Själevad (Y). Bondhustru |
||||
FMM
Karin Persdotter.
Född 14 oktober 1768 i Gala 1b, Själevad (Y) 1 . Död 18 augusti 1837 i Östansjö, Mo (Y). Bondhustru |
FMMF
Per Olofsson.
Född 5 oktober 1727 i Kittelsböle 2, Själevad (Y). Död 5 maj 1809 i Gala 1b, Själevad (Y) 1 . Bonde i Gala 1b, Själevad (Y). |
|||
FMMM
Karin Persdotter.
Född 4 mars 1726 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 . Död 23 februari 1804 i Gala 1b, Själevad (Y) 1 . Bondhustru |
||||
M
Sara Katarina Söderholm f Persdotter.
Född 30 juli 1834 i Fors, Själevad (Y). Död 8 januari 1923 i Skyttberg, Timrå (Y). Arbetarhustru |
MF
Per Persson.
Född 10 januari 1806 i Banafjäl, Grundsunda (Y). Död 13 april 1888 i Fattighuset, Själevad (Y). Torpare i Fors, Själevad (Y). Torpare i Hanabäck, Själevad (Y). |
MFF
Per Larsson.
Född 1782. Död 30 januari 1851 i Flärke, Mo (Y). Torpare i Flärke, Mo (Y). |
||
MFM
Märta Larsdotter.
Född 1783. Död 15 november 1819 i Flärke, Mo (Y). |
||||
MM
Katarina Eriksdotter.
Född 2 mars 1798 i Domsjö, Själevad (Y). Död 19 december 1874 i Hanabäck, Själevad (Y). Torparhustru |
MMF
Erik Eriksson Orre.
Född 26 juli 1768 i Olofsfors, Nordmaling (AC). Fördubblingsbåtsman mellan 18 juni 1788 och 19 februari 1789 i Nr 103 Laxbom, Hållen, Själevad (Y) 3 . Kronobåtsman mellan 19 februari 1789 och 14 augusti 1809 i Nr 119, Rote 21, Översjäla, Själevad (Y) 4 5 6 . Torpare i Kantsjö, Björna (Y). |
|||
MMM
Anna Nilsdotter.
Född 12 juni 1763. Död 7 maj 1822 i Kantsjö, Björna (Y). Båtsmanshustru Torparhustru |
||||
Hittar du felaktigheter är jag tacksam att få höra dem så att jag kan rätta till dem.
Framställd 18 december 2023 av Jens Lindström med hjälp av Disgen version 2023.
Startsida.