Född
24 oktober 1753
i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y).
|
Margareta Jakobsdotter.
Född 24 oktober 1753 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y). |
F
Jakob Jonsson.
Född 1729 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y). Död 27 mars 1815 i Kläppsjö 1:2, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1752 och 1754 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y) 1 . Bonde mellan 1754 och 1793 i Kläppsjö 1:2, Anundsjö (Y) 1 . |
FF
Jon Persson Ruda.
Född 1706 i Krånge, Junsele (Y). Död 27 januari 1742 2 3 . Bonde mellan 1728 och 1741 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y) 1 . Fördubblingsbåtsman mellan 23 juli 1741 och 27 januari 1742 i Nr 98 Burman, 13:e roten, Myckelgensjö, Anundsjö (Y) 4 5 3 1 . |
||
FM
Margareta Jakobsdotter.
Född 28 april 1702 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y). Död 19 augusti 1769 i Kläppsjö 1:2, Anundsjö (Y). Ägare av gården mellan 1721 och 1728 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y) 1 . Bondhustru och ägare av gården mellan 1741 och 1752 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y) 1 . |
FMF
Jakob Jonsson.
Född 1657. Död 25 oktober 1729 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1689 och 1709 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y) 1 . |
FMFF
Jon Jonsson.
Född i Finland 6 . Bonde mellan 1662 och 1689 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y) 6 . |
||
FMFM
Henriksdotter.
Född i Ruske, Junsele (Y) 6 . Bondhustru |
||||
FMM
Sara Hansdotter.
Född 1657. Död 9 oktober 1731 i Kläppsjö, Anundsjö (Y). Bondhustru och ägare av gården mellan 1710 och 1714 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y) 1 . |
||||
M
Ingeborg Svensdotter.
Född 24 mars 1730 i Ödsbyn 3:2, Anundsjö (Y). Död 14 april 1788 i Kläppsjö 1:2, Anundsjö (Y). Bondhustru |
MF
Sven Svensson.
Född 12 december 1703 i Ödsbyn 3:1, Anundsjö (Y). Död 8 juni 1760 i Ödsbyn 3:2, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1721 och 1726 i Ödsbyn 3:1, Anundsjö (Y) 7 . Nämndeman i Ödsbyn, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1726 och 1760 i Ödsbyn 3:2, Anundsjö (Y) 7 . |
MFF
Sven Jakobsson.
Född 1672 i Ödsbyn 3:1, Anundsjö (Y) 7 . Död 10 juni 1742 i Ödsbyn 3:1, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1694 och 1721 i Ödsbyn 3:1, Anundsjö (Y) 7 . |
MFFF
Jakob Nilsson.
Död 1679 i Ödsbyn 3:1, Anundsjö (Y) 7 . Bonde |
|
MFFM
Sara Svensdotter.
Född 1643. Död 13 juli 1721 i Önskan, Skorped (Y). Bondhustru ägare till gården mellan 1680 och 1681 i Ödsbyn 3:1, Anundsjö (Y) 7 . |
||||
MFM
Ingeborg Jonsdotter.
Född 1672 i Sörflärke 6:1, Anundsjö (Y) 8 . Död 19 december 1744 i Ödsbyn 3:1, Anundsjö (Y). Bondhustru |
MFMF
Jon Nilsson Skräddare.
Född 1625 i Sörflärke, Anundsjö (Y). Död 18 februari 1700 i Sörflärke, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1660 och 1688 i Sörflärke 6:1, Anundsjö (Y) 9 . |
|||
MFMM
Karin Eliasdotter.
Död 10 augusti 1694 i Sörflärke, Anundsjö (Y). Bondhustru |
||||
MM
Brita Svensdotter.
Född 22 december 1704 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) 7 . Död 25 maj 1786 i Ödsbyn 3:2, Anundsjö (Y). Bondhustru |
MMF
Sven Olofsson Aborre.
Född 1670 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) 10 . Död 21 mars 1740 i Sörflärke, Anundsjö (Y). Fördubblingsbåtsman mellan 1689 och 1690 i 13:e roten, Myckelgensjö, Anundsjö (Y) 11 . Båtsman mellan 1690 och 1700 i 13:e roten, Myckelgensjö, Anundsjö (Y) 12 . Bonde mellan 1703 och 1726 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) 10 . |
MMFF
Olof Jonsson.
Född 1642 i Krånge, Liden (Y). Död .. mars 1712 i Sörflärke, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1670 och 1703 i Sörflärke 7:1, Anundsjö (Y) 10 . Nämndeman mellan 1684 och 1703 i Sörflärke, Anundsjö (Y). |
||
MMFM
Märta Hansdotter.
Född i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y). Död .. maj 1713 i Sörflärke, Anundsjö (Y) 13 . Bondhustru |
||||
MMM
Brita Olofsdotter.
Född 1671 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) 10 . Död 24 mars 1740 i Sörflärke, Anundsjö (Y). Bondhustru |
||||
Hittar du felaktigheter är jag tacksam att få höra dem så att jag kan rätta till dem.
Framställd 18 december 2023 av Jens Lindström med hjälp av Disgen version 2023.
Startsida.