Född 12 augusti 1877 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).
Döpt 9 september 1877 i Tåsjö (Z).
Arbetare i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Arrendator i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Död 28 juni 1925 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Begravd 13 september 1925 i Risbäck (AC).
andersisraelssonhamberg.jpg
Anders   Israelsson Hamberg 1877-1925
Anders Israelsson Hamberg.
Född 12 augusti 1877 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Död 28 juni 1925 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC). Arbetare i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Arrendator i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Israel Emanuel   Andersson 1844-1929
F Israel Emanuel Andersson.
Född 12 februari 1844 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Död 7 september 1929 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC). Bonde i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).
Bonde i Norrsjö, Frostviken (Z).
Arrendator i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).
Arbetare i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Anders   Jakobsson 1813-1903
FF Anders Jakobsson.
Född 15 april 1813 i Långsele, Dorotea (AC). Död 11 oktober 1903 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Bonde i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).
FFF Jakob Andersson.
Född 13 maj 1789 i Ön, Bodum (Z). Död 30 december 1880 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Bonde i Långsele, Dorotea (AC).
FFM Helena Israelsdotter.
Född 1776 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Död 12 januari 1864 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Bondhustru
FM Eva Agata Samuelsdotter.
Född 14 mars 1813 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Död 7 februari 1853 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Bondhustru
FMF Samuel Israelsson.
Född 1767 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Död 15 mars 1857 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Bonde i Västerormsjö 2, Dorotea (AC).
FMM Anna Ingelsdotter.
Född 18 februari 1766 i Laiksjö, Dorotea (AC). Död 23 december 1848 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Bondhustru
Eva Juliana   Andersdotter 1850-1925
M Eva Juliana Andersdotter.
Född 20 juni 1850 i Korselbrännan, Tåsjö (Z). Död 7 april 1925 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC). Bondhustru
MF Anders Larsson.
Född 20 augusti 1812 i Krånge, Junsele (Y). Död 25 oktober 1896 i Rotnäset, Tåsjö (Z). Bonde i Rotnäset, Tåsjö (Z).
MFF Lars Andersson Kompass.
Född 23 februari 1783 i Åsele (AC). Död 29 december 1863 i Krånge, Junsele (Y). Båtsman i Krånge, Junsele (Y).
MFM Kerstin (Stina) Israelsdotter.
Född 1770 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Död 12 september 1850 i Krånge, Junsele (Y). Båtsmanshustru
MM Kerstin (Stina) Persdotter.
Född 4 juli 1820 i Gärdnäs, Ström (Z). Död 12 oktober 1885. Bondhustru
MMF Per Göransson.
Född 25 januari 1789 i Gärdnäs, Ström (Z). Död 16 juni 1878 i Rotnäset, Tåsjö (Z). Bonde från 1826 i Tåsjö by, Tåsjö (Z).
Nämndeman i Tåsjö by, Tåsjö (Z).
Bonde i Rotnäset, Tåsjö (Z).
MMM Märeta Svensdotter.
Född 27 september 1796 i Renålandet, Ström (Z). Död 22 januari 1871 i Rotnäset, Tåsjö (Z). Bondhustru

Levnadsbeskrivning

Arbetare i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Arrendator i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Dödsorsak: Tuberculos
Risbäck: AII:1 s 41, AII:2 s 36

Relationer och barn

Gift 8 oktober 1911 i Risbäck (AC).

Eva Lovisa Hamberg f Rönnqvist.
Arbetarhustru
Född 22 juni 1879 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Död 15 oktober 1946 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC) [1] .

Ester Katarina Edvall f Hamberg.
Född 23 juni 1908 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Död 31 augusti 1991 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC) [2] .

Israel Manfred Hamberg.
Född 10 juni 1910 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Död 19 mars 1995 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC) [2] .

Eva Juliana Eriksson f Hamberg.
Född 2 mars 1912 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Död 1 januari 1997 i Lövberga, Ström (Z) [2] .

Anders Elias Hamberg.
Född 1 december 1918 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Död 16 oktober 2003 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).

Erik Emanuel Hamberg.
Född 17 maj 1922 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).
Död 3 augusti 1923 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC).

Källor

  1. Sveriges Dödbok 5, 1901-2009
  2. Sveriges Dödbok 1947-2003

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister