Född 23 mars 1903 i Storkyrkoförs (AB).
Död 3 februari 1975 i Stora Nygatan, Storkyrkoförsamlingen (AB) [1] .
Ernst Fritiof Öhrn.
Född 23 mars 1903 i Storkyrkoförs (AB). Död 3 februari 1975 i Stora Nygatan, Storkyrkoförsamlingen (AB) [1] .
F Ernst Gustaf Andersson.
Född 7 mars 1881 i Västerlånggatan, Storkyrkoförsamlingen (AB). Död 7 augusti 1918 i Storkyrkoförs (AB). Packhuskarl/Arbetare
FF Anders Gustaf Andersson.
Född 28 december 1854 i Ådra kvarn, Össeby-Garn (AB). Död 30 september 1910 i Berggränd, Storkyrkoförs (AB) [2] . Arbetare i Storkyrkoförs (AB).
FFF Anders Gustaf Thorslund.
Född 21 december 1834 i Ella, Täby (AB). Död 18 maj 1912 i Sparingsberg, Hagby, Täby (AB). Dräng i Grundby och i Wrangen, Ådra ägor, Össeby-Garn (AB).
Dräng i Östanå, Roslags-Kulla (AB).
Båtsman på rote nr 78 i Ella, Täby (AB).
Torpare i Sparingsberg, Hagby, Täby (AB).
FFM Anna Alstermark f Persdotter.
Född 9 januari 1830 i Näset 9, Älvdalen (W). Död 15 december 1899 i Götbro [S Grindtorp], Morsta ägor, Össeby-Garn (AB). Piga i Stavsätra, Rimbo (AB).
Piga i Dyvikstorp, Österåker (AB).
Piga i Loo Krog, Roslags-Kulla (AB).
Piga i Ådra kvarn, Össeby-Garn (AB).
Torparhustru i Götbro [S Grindtorp], Morsta ägor, Össeby-Garn (AB).
FM Brita Andersson f Larsdotter.
Född 1 maj 1854 i Rådom, Sunne (S). Död 19 april 1929 i St Eriks Sjukhus, Kungsholm eller Ulrika Eleonora (AB). Arbetarhustru
 
FMM Brita Pettersdotter.
Född 30 oktober 1822 i Visteberg, Östra Ämtervik (S). Död 19 maj 1902 i Norra Åmberg, Sunne (S). Piga i Östra Ämtervik (S).
Piga/Lösdrivare i Rådom, Sunne (S).
Understödshjon i Norra Åmberg, Sunne (S).
M Anna Adolfina Andersson f Öhrn.
Född 14 september 1882 i Ljusne såg, Söderala (X). Död 28 november 1976 i Frösätrabacken, Skärholmen (AB).
MF Per Öhrn.
Född 7 oktober 1850 i Skälstuga, Skog (X) [3] . Död 4 april 1898 i Ersta Sjukhus, Katarina (AB). Skomakarlärling i Gävle, Gävle Heliga Trefaldighet (X).
Skomakargesäll i Söderhamn (X).
Skomakargesäll i Sandarne, Sandarne (X).
Sjötullvaktmästare vid Nyhamn, Tullvakt i Sandarne, Sandarne (X).
Sjötullvaktmästare i Ala såg, Söderala (X).
Sjötullvaktmästare i Ljusne såg, Söderala (X).
Tullvaktmästare i Södertälje (AB).
 
MFM Brita Magdalena Öhrn.
Född 1 oktober 1829 i Axmar bruk, Hamrånge (X). Död 16 maj 1881 i Axmar bruk, Hamrånge (X). Piga i Bergvik, Söderala (X).
Piga i Axmar bruk, Hamrånge (X).
Kontorstäderska i Axmar bruk, Hamrånge (X).
MM Anna Öhrn f Löf.
Född 19 november 1857 i Mählbo, Hedesunda (X). Död efter 1925. Tullvaktmästarehustru
Hushållerska i Östansjö, Söderala (X).
MMF Per Andersson Löf.
Född 20 oktober 1823 i Hedesunda (X). Död 5 februari 1881 i Lugnet, Söderhamn (X). Landbonde i Ön, Hedesunda (X).
Landbonde i Mählbo, Hedesunda (X).
Landbonde i Ellne, Söderala (X).
Jordeägaren i Lugnet, Söderhamn (X).
MMM Stina Eriksdotter.
Född 25 november 1823 i Mählbo, Hedesunda (X). Död 1 maj 1909 i Östansjö, Söderala (X). Jordbrukarhustru
 

Relationer och barn

.


Gunborg Margareta Persson f Öhrn.
Född 14 april 1926 i Adolf Fredrik (AB) [4] .


Ernst Sven Ivar Öhrn.
Född 24 januari 1928 i Gustav Vasa (AB) [4] .



 

Källor

  1. Sveriges Dödbok 5, 1901-2009
  2. Stockholms stadsarkiv
  3. Skog kyrkoarkiv sid C:3 Födda
  4. Sveriges Befolkning 1970

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister