Född 17 januari 1919 i Häverö (AB) [1] .
Död 19 juli 1973 i Alfredshem, Domsjö, Själevad (Y) [1] .
Sture Anton Ununger.
Född 17 januari 1919 i Häverö (AB) [1] . Död 19 juli 1973 i Alfredshem, Domsjö, Själevad (Y) [1] .
F Johan Anton Andersson Ununger.
Född 27 augusti 1883 i Bergsbyn, Skellefteå landsförs (AC). Död 13 september 1961 i Strindbergsgatan, Oscar (AB) [2] .
FF Olof Anton Andersson.
Född 16 mars 1849 i Bergsbyn, Skellefteå landsförs (AC). Jordtorpare i Bergsbyn, Skellefteå landsförs (AC).
Hemmansägare i Risön, Skellefteå landsförs (AC).
FFF Anders Andersson Stadig.
Född 22 augusti 1814 i Kräkånger, Lövånger (AC). Död 2 december 1884 i Bergsbyn, Skellefteå landsförs (AC). Fältjägare mellan 17 september 1836 och 26 april 1844 i Nr 72 Stadig, Mjödvattnet, Burträsk (AC) [3] .
Inhyses i Bergsbyn, Skellefteå landsförs (AC).
FFM Johanna Fredrika Dahlgren.
Född 2 augusti 1817 i Gammelbyn, Burträsk (AC). Död 6 mars 1877 i Bergsbyn, Skellefteå landsförs (AC). Soldathustru
FM Margreta Karolina (Karin) Jakobsdotter Falgren.
Född 27 september 1851 i Falmark, Skellefteå landsförs (AC). Torparhustru
FMF Jakob Johan Johansson Fahlgren.
Född 23 december 1805 i Falmark, Skellefteå landsförs (AC). Död 8 mars 1879 i Falmark, Skellefteå landsförs (AC). Inhyses i Falmark, Skellefteå landsförs (AC).
FMM Eva Maria Johansdotter.
Född 12 januari 1807 i Bureå, Skellefteå landsförs (AC). Död 15 juni 1883 i Falmark, Skellefteå landsförs (AC). Inhyses
M Hedvig Elisabet Ununger f Pettersson.
Född 19 januari 1891 i Skebo, Ununge (AB). Död 30 december 1964 i Strindbergsgatan, Oscar (AB) [2] .
MF Anders August Pettersson.
Född 7 juli 1858 i Hällberga, Stenkvista (D). Död 10 februari 1935 i Västerås stad, Västerås domkyrkoförs (U) [4] . Dräng i Långängen, Danderyd (AB).
Landtbruks lärling i Hässelby, Spånga (AB). 1
Rättare i Broby, Söderby-Karl (AB).
Befallningsman i Skebo, Ununge (AB). 2
Rättare i Ytterby, Edsbro (AB).
F. rättare/arbetare i Åsby, Edsbro (AB).
Förrådsförvaltare i Hallstaviks station, Häverö (AB).
MFF Per Gustaf Andersson.
Född 13 november 1828 i Krustorp, Hällberga, Stenkvista (D). Död 27 april 1890 i Årby, Hällby (D). Statardräng i Hällberga, Stenkvista (D).
Statardräng i Solby, Vallby (D).
Statardräng i Nyby gård, Torshälla (D).
MFM Maria (Maja) Sofia Andersson f Eriksdotter.
Född 15 januari 1828 i Runsäter, Kjula (D). Död 31 december 1907 i Årby, Hällby (D) [4] . Statarhustru
MM Maria Katarina Karlsdotter.
Född 23 september 1858 i Västra Vidö, Edebo (AB). Död 3 augusti 1909 i Åsby, Edsbro (AB). Rättarhustru
MMF Karl Adolf Eriksson.
Född 2 maj 1832 i Ununge (AB). Död 22 april 1908 i Elmsta, Väddö (AB). Dräng i Harbroholm, Edebo (AB).
Statardräng i Ortala bruk, Väddö (AB).
Statardräng i Broby, Söderby-Karl (AB).
MMM Catharina Andersdotter.
Född 23 april 1837 i Berga, Edebo (AB). Död 13 september 1907 i Broby, Söderby-Karl (AB). Statarhustru
 

Relationer och barn

Gift 18 juni 1953.

Berta Carolina Ununger f Lundström.
Född 10 mars 1920 i Nätra (Y).


Gunn Lena Marie Ununger.
Född 5 juli 1953 i Katarina (AB).


Peter Gustav Urban Ununger.
Född 19 april 1961 i Brännkyrka (AB).



 

Källor

  1. Sveriges Dödbok 1947-2003
  2. Sveriges dödbok 4, 1947-2006
  3. GMR VBT 1840
  4. Sveriges Dödbok 5, 1901-2009

Fotnot

  1. Var lärling hos Kammarherre Greve Nils Magnus Gustaf Gyldenstople, godset ägdes av Greve Gustaf Trolle Bondes sterbhus.
  2. Befallningsman, titel på ämbetsman utsedd av överordnad att förvalta ägor, områden och senare även gårdar inom lantbruket

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister