Bondhustru
Född 1693 i Västanå 1:1, Nätra (Y).
Död 13 april 1767 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Begravd 20 april 1767 i Anundsjö (Y).
Anna Olofsdotter.
Född 1693 i Västanå 1:1, Nätra (Y). Död 13 april 1767 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y). Bondhustru
F Olof Jonsson Silver.
Född 1668 i Djupsjö 3:1, Skorped (Y). Död .. oktober 1700 i Karlskrona Amiralitetsförsamling (K) [1] . Bonde mellan 1690 och 1692 i Brynge 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde mellan 1693 och 1697 i Västanå 1:1, Nätra (Y) [3] .
Båtsman mellan 1698 och 1700 i Nr 50, 2:a Roten, Västanå, Nätra (Y) [4] [1] .
FF Jon Jonsson.
Född i Kläppen 3, Sidensjö (Y). Död 1699 i Djupsjö, Skorped (Y). Bonde mellan 1679 och 1683 i By 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde mellan 1684 och 1695 i Djupsjö 3:1, Skorped (Y) [6] .
FFF Jon Jönsson.
Född 1598 i Å 3, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1629 och 1633 i Å 3, Sidensjö (Y) [7] .
Bonde mellan 1633 och 1642 i Kläppen 3, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde mellan 1643 och 1655 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) [9] .
 
FM Elisabet Olofsdotter.
Född i Djupsjö 3:1, Skorped (Y) [6] . Död 1704 i Djupsjö, Skorped (Y). Bondhustru
FMF Olof Olofsson.
Född i Överå 2:1, Sidensjö (Y). Knekt mellan 1643 och 1648. 1
Bonde mellan 1656 och 1663 i Djupsjö 3:1, Skorped (Y) [6] .
Bonde mellan 1667 och 1673 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [10] .
FMM Marit Andersdotter.
Född i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y). Bondhustru
M Ingeborg Abrahamsdotter.
Född 1669 i Rössjö 4:1, Sidensjö (Y). Död 9 mars 1741 i Mellansel, Anundsjö (Y). Bondhustru
MF Abraham Eriksson.
Född i Skureå 2:1, Sidensjö (Y). Död 1706 i Brynge, Sidensjö (Y) [11] . Knekt mellan 1642 och 1648 [12] . 2
Bonde mellan 1651 och 1653 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) [13] .
Bonde mellan 1654 och 1668 i Ås 3:1, Sidensjö (Y) [14] .
Bonde mellan 1668 och 1682 i Rössjö 4:1, Sidensjö (Y) [11] .
Bonde mellan 1683 och 1689 i Brynge 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
MFF Erik Bengtsson.
Född 1583. Bonde mellan 1621 och 1644 i Rössjö 3:1, Sidensjö (Y) [15] .
Bonde mellan 1645 och 1650 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) [13] .
 
MM Anna Tomasdotter.
Född i Skureå 1:1, Sidensjö (Y). Död 1708 i Brynge, Sidensjö (Y) [11] . Bondhustru
MMF Tomas Olofsson.
Död omkring 1661 i Myre 7:2, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1640 och 1646 i Skureå 1:1, Sidensjö (Y) [16] .
Bonde mellan 1647 och 1660 i Myre 7:2, Sidensjö (Y) [17] .
MMM Ingeborg Persdotter.
Född i Skureå 3:1, Sidensjö (Y) [16] . Bondhustru och ägare av gården mellan 1662 och 1668 i Myre 7:2, Sidensjö (Y) [17] .

Levnadsbeskrivning

Bondhustru
Dödsorsak: ålderdom
Ur dödsrunan: Med sin avmaga man har hon med tolamod uthärdat under 45 år: och hade ordsak att säga med David, herre om ditt ord icke hade warit min tröst, så hade jag warit förgången i mitt elände.

Relationer och barn

Gift 15 maj 1722 i Anundsjö (Y).
Anundsjö kyrkoarkiv, Födelse- och dopböcker, SE/HLA/1010004/C/2 (1720-1753), bildid: C0032607_00014

Gustaf Carlsson.
Fördubblingsbåtsman mellan 1716 och 1724 i Nr 86, 1:a roten, Yttersel, Anundsjö (Y) [18] .
Bonde mellan 1724 och 1725 i Djupsjö 3:1, Skorped (Y) [19] .
Bonde mellan 1726 och 1735 i Mosjö 5:1, Skorped (Y) [19] .
Bonde mellan 1735 och 1770 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [18] .
Född .. januari 1693 i Tavastland, Finland [18] [19] .
Död 26 december 1770 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y).

Anna Helena Gustafsdotter.
Bondhustru
Född 2 juni 1723 i Nr 86, 1:a roten, Yttersel, Anundsjö (Y).
Död 28 augusti 1806 i Storsele, Anundsjö (Y).

Karl Gustafsson.
Född .. oktober 1724 i Djupsjö 3:1, Skorped (Y).
Bonde mellan 1749 och 1769 i Ödsbyn 3:4, Anundsjö (Y) [20] .
Död 17 januari 1800 i Ödsbyn, Anundsjö (Y).

Olof Gustafsson.
Född .. mars 1728 i Mosjö 5:1, Skorped (Y).

Gustaf Gustafsson.
Född 1730 i Mosjö 5:1, Skorped (Y).

Källor

  1. Båtsmansdatabasen
  2. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 31
  3. Släkter och gårdar i Nätra sid 284-285
  4. Släkter och gårdar i Nätra sid 320
  5. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 36
  6. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 238
  7. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 190
  8. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 75
  9. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 151
  10. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 297
  11. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 146
  12. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 358
  13. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 206
  14. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 198
  15. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 143
  16. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 148
  17. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 93
  18. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 291
  19. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 238, 283
  20. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 342

Fotnot

  1. under Lars Pederssons kompani 1643-45, under Wassilij Buetterlijns kompani 1646-48, insatte brodern Anders Olofsson.
  2. under Lars Pederssons kompani 1642-45, knekt för sin fader (Recomperis 1644) under Wassilij Butterlijns kompani 1646-48, istället brodern Nils Eriksson.

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister