Gästgivarhustru
Född 3 maj 1744 i Kubbe 12, Anundsjö (Y).
Död 21 februari 1825 i Gafsele, Åsele (AC).
Kristina Persdotter.
Född 3 maj 1744 i Kubbe 12, Anundsjö (Y). Död 21 februari 1825 i Gafsele, Åsele (AC). Gästgivarhustru
F Per Nilsson.
Född 30 november 1713 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) [1] . Död 16 augusti 1791 i Kubbe, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1740 och 1788 i Kubbe 12:1, Anundsjö (Y) [2] .
FF Nils Andersson.
Född 1668 i Hädanberg 3:1, Anundsjö (Y). Död 25 mars 1753 i Kubbe, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1700 och 1718 i Risbäck 2:1, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde mellan 1718 och 1740 i Kubbe 12:1, Anundsjö (Y).
FFF Anders Nilsson.
Född i Österfannbyn, Anundsjö (Y). Död 11 januari 1701 i Sörböle, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1678 och 1689 i Hädanberg 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde mellan 1689 och 1700 i Sörböle 1, Anundsjö (Y) [5] .
FFM Ingeborg Persdotter.
Född 1639. Död 1 juni 1710 i Sörböle, Anundsjö (Y). Bondhustru
FM Anna Mårtensdotter.
Född .. mars 1686 i Bredbyn 1:1, Anundsjö (Y). Död 19 mars 1760 i Kubbe, Anundsjö (Y). Bondhustru
FMF Mårten Olofsson.
Född 1646 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y). Död 1738. Bonde mellan 1678 och 1705 i Bredbyn 1:1, Anundsjö (Y) [6] .
FMM Anna Andersdotter.
Född 1649 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y). Död 1719. Bondhustru
M Karin Eriksdotter.
Född 5 november 1721 i Näs 5:1, Anundsjö (Y). Död 29 januari 1798 i Kubbe, Anundsjö (Y). Bondhustru
MF Erik Kristoffersson.
Född 19 januari 1694 i Näs 5:1, Anundsjö (Y). Död 4 maj 1743 i Näs 5:1, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1714 och 1743 i Näs 5:1, Anundsjö (Y) [7] .
MFF Kristoffer Persson.
Född 1660 i Galasjö 1:1, Anundsjö (Y). Död .. mars 1737 i Näs, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1686 och 1715 i Näs 5:1, Anundsjö (Y) [7] .
Klockare 1690 och mellan 1709 och 1737 i Anundsjö (Y) [8] .
MFM Segrid Eriksdotter.
Född 1650 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y). Död .. juni 1717 i Näs 5:1, Anundsjö (Y). Bondhustru
MM Ingeborg Svensdotter.
Född 13 april 1699 i Mellansel 3:1, Anundsjö (Y). Död 26 oktober 1739 i Näs 5:1, Anundsjö (Y). Bondhustru
MMF Sven Persson Hvitlock.
Född 1672 i Mellansel 1:1, Anundsjö (Y). Död 17 juni 1734 i Näs, Anundsjö (Y). Båtsman mellan 1691 och 1700 i Nr 88, 3:e roten, Norrmesunda, Anundsjö (Y) [9] .
Bonde mellan 1697 och 1705 i Mellansel 3:1, Anundsjö (Y) [10] .
Bonde mellan 1705 och 1731 i Näs 4:1, Anundsjö (Y) [11] .
MMM Karin Gulliksdotter.
Född 1668 i Sörböle 1, Anundsjö (Y). Död 11 januari 1731 i Näs, Anundsjö (Y). Bondhustru och ägare av gården mellan 1696 och 1697 i Mellansel 3:1, Anundsjö (Y) [10] .

Levnadsbeskrivning

Gästgivarhustru
Dödsorsak: Andtäppa
 

Relationer och barn

Gift 8 december 1765 i Anundsjö (Y).

Daniel Persson Gavelin.
Gästgivare
Född 14 augusti 1741 i Gafsele, Åsele (AC) [12] .
Död 8 januari 1801 i Gafsele, Åsele (AC).


Magdalena Danielsdotter Gavelin.
Nybyggarhustru
Född 1767 i Gafsele, Åsele (AC) [13] .
Död 18 maj 1853 i Varpsjön, Åsele (AC) [13] [14] .


Cajsa Danielsdotter Gavelin.
Född 1768 i Gafsele, Åsele (AC).


Per Danielsson Gavelin.
Född 1770 i Gafsele, Åsele (AC).
Bonde i Gafsele, Åsele (AC).
Gästgivare till 1812 i Gafsele, Åsele (AC).
Död 25 november 1828 i Råsele, Vilhelmina (AC).
Gästgivare i Råsele, Vilhelmina (AC).


Erik Danielsson Gavelin.
Född 1772 i Gafsele, Åsele (AC).
Död .. september 1845 i Gafsele, Åsele (AC).


Christina Danielsdotter Gavelin.
Född 1773 i Gafsele, Åsele (AC).


Greta Danielsdotter Gavelin.
Född 1776 i Gafsele, Åsele (AC).
Död 6 december 1860 i Råsele, Vilhelmina (AC).


Anna Danielsdotter Gavelin.
Född 1778 i Gafsele, Åsele (AC).


Daniel Danielsson Gavelin.
Född 1779 i Gafsele, Åsele (AC).


Nils Danielsson Gavelin.
Född 1781 i Gafsele, Åsele (AC).


Gertrud Brita Danielsdotter Gavelin.
Född 1785 i Gafsele, Åsele (AC).



 

Källor

  1. Åseleborna sid MÅR 5, LAJ 4
  2. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 130
  3. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 224
  4. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 94
  5. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 262
  6. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 55
  7. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 215
  8. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 431
  9. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 393
  10. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 149
  11. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 214
  12. C:1 sid 324
  13. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 254
  14. Åseleborna sid GAF 52 (Del 1), VAR 39 (Del 2)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister