Född 22 april 1796 i Vik, Sidensjö (Y).
Döpt 23 april 1796 i Sidensjö (Y).
Bonde mellan 1823 och 1835 i Bredåker 2:3, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde mellan 1837 och 1842 i Bredåker 2:3, Sidensjö (Y) [1] .
Död 9 oktober 1870 i Bredåker, Sidensjö (Y).
Per Persson.
Född 22 april 1796 i Vik, Sidensjö (Y). Död 9 oktober 1870 i Bredåker, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1823 och 1835 i Bredåker 2:3, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde mellan 1837 och 1842 i Bredåker 2:3, Sidensjö (Y) [1] .
F Per Olofsson.
Född 28 december 1750 i Nr 72 Hoppman, 2:a roten, Mosjö, Skorped (Y). Död 20 juni 1810 i Björnböle, Sidensjö (Y). Torpare i Vik, Sidensjö (Y).
Torpare i Björnböle, Sidensjö (Y).
FF Olof Johansson Hoppman.
Född 26 maj 1723 i Källom 2:1, Sidensjö (Y). Död 1761. Båtsman mellan 1747 och 1761 i Nr 72 Hoppman, 2:a roten, Mosjö, Skorped (Y) [2] .
FFF Johan Persson.
Född 21 juli 1689 i Stig 2:1, Sidensjö (Y). Död 25 februari 1764 i Källom 2:1, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1706 och 1708 i Uberg 2:1, Skorped (Y) [3] .
Bonde mellan 1709 och 1747 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
FFM Anna Persdotter.
Född 1683 i Bjästa, Nätra (Y). Död 1761 i Källom, Sidensjö (Y). Bondhustru
FM Anna Persdotter.
Född 1725 i Mosjö 2:1, Skorped (Y). Död 29 mars 1788 i Backen, Sidensjö (Y). Båtsmanshustru
FMF Per Persson.
Född 9 november 1690 i Mosjö 2:1, Skorped (Y). Död 16 februari 1766 i Lännäs 3:1, Skorped (Y). Bonde
FMM Kerstin Andersdotter.
Född 1685 i Lännäs, Skorped (Y). Död 28 juli 1754 i Lännäs 3:1, Skorped (Y). Bondhustru
M Brita Eriksdotter.
Född 8 december 1756 i Teg, Sidensjö (Y). Död 18 oktober 1830 i Björnböle, Sidensjö (Y). Torparhustru
MF Erik Eriksson.
Född .. september 1722 i Teg 4:1, Sidensjö (Y). Död 25 maj 1788 i Teg 4:1, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1750 och 1781 i Teg 4:1, Sidensjö (Y) [5] .
MFF Erik Jonsson.
Född 1674 i Teg 3, Sidensjö (Y). Död 5 maj 1754 i Teg 4:1, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1710 och 1749 i Teg 4:1, Sidensjö (Y) [5] .
MFM Kerstin Eliasdotter.
Född 1683 i Orrvik 1:1, Nätra (Y). Död 17 juni 1759 i Teg 4:1, Sidensjö (Y). Bondhustru
MM Sara Olofsdotter.
Född 16 oktober 1723 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y). Död 1 januari 1781 i Teg 4:1, Sidensjö (Y). Bondhustru
MMF Olof Olofsson.
Född 1685 i Ödsbyn 3:1, Sidensjö (Y). Död 25 december 1749 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1717 och 1749 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) [6] .
MMM Kerstin Jonsdotter.
Född 15 november 1691 i Teg 1:1, Sidensjö (Y). Död 29 mars 1772 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y). Bondhustru

Levnadsbeskrivning

Bonde mellan 1823 och 1835 i Bredåker 2:3, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde mellan 1837 och 1842 i Bredåker 2:3, Sidensjö (Y) [1] .
AI:10a s 23, AI:9a s 23, AI:8a s 31, AI:7a s 27, AI:6a s 27, AI:5a s 42, C:3 2/13 1822(v) sist,
 

Relationer och barn

Gift 27 oktober 1822 i Sidensjö (Y).

Sara Olofsdotter.
Bondhustru
Född 24 maj 1794 i Nordanås 3, Själevad (Y).
Död 17 november 1859 i Bredåker, Sidensjö (Y).


Johan Persson.
Född 4 januari 1824 i Bredåker 2:3, Sidensjö (Y).


Olof Persson.
Född 12 juli 1826 i Bredåker 2:3, Sidensjö (Y).


Brita Sara Persdotter.
Född 26 december 1828 i Bredåker 2:3, Sidensjö (Y).
Död 14 november 1895 i Rössjö, Sidensjö (Y).
Båtmanshustru


Anna Greta Persdotter.
Född 19 mars 1834 i Bredåker 2:3, Sidensjö (Y).


Kajsa Lena Persdotter.
Född 18 maj 1837 i Bredåker 2:3, Sidensjö (Y).



 

Källor

  1. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 29
  2. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 372
  3. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 313
  4. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 81
  5. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 165
  6. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 21

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister