Bonde i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).
Född 4 juli 1818 i Långsele, Dorotea (AC).
Död 7 januari 1869 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).
Begravd 31 januari 1869 i Tåsjö (Z).
Jakob Jakobsson.
Född 4 juli 1818 i Långsele, Dorotea (AC). Död 7 januari 1869 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Bonde i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).
F Jakob Andersson.
Född 13 maj 1789 i Ön, Bodum (Z). Död 30 december 1880 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Bonde i Långsele, Dorotea (AC).
FF Anders Persson.
Född 7 augusti 1762 i Brattsjö 2:1, Anundsjö (Y). Död 7 oktober 1829 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Bonde i Backe 4 "Mogård", Fjällsjö (Z).
Bonde i Ön, Bodum (Z).
Bonde/Jordbrukare i Bölen, Bodum (Z).
Bonde i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).
FFF Per (Petter) Andersson Norström.
Född .. maj 1730 i Uppland. Död 25 mars 1811 i Brattsjö 2:1, Anundsjö (Y). Fördubblingsbåtsman mellan 1748 och 1761 i Soldattorp Nr 92, 7:e roten, Norrflärke, Anundsjö (Y) [1] .
Båtsman mellan 1761 och 1762 i Nr 86 Norman/Brandt, 1:e roten, Brandkäl, Anundsjö (Y) [1] .
Nybyggare mellan 1759 och 1786 i Brattsjö 2:1, Anundsjö (Y) [2] .
FFM Segrid Kristoffersdotter.
Född 24 mars 1728 i Norrflärke 3:1, Anundsjö (Y). Död 18 februari 1765 i Brattsjö 2:1, Anundsjö (Y). Båtsmans-/Nybyggarhustru
FM Brita Jakobsdotter.
Född 22 mars 1756 i Kläppsjö 1:2, Anundsjö (Y). Död 9 november 1834 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Bondhustru
FMF Jakob Jonsson.
Född 1729 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y). Död 27 mars 1815 i Kläppsjö 1:2, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1752 och 1754 i Kläppsjö 1:1, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde mellan 1754 och 1793 i Kläppsjö 1:2, Anundsjö (Y) [3] .
FMM Ingeborg Svensdotter.
Född 24 mars 1730 i Ödsbyn 3:2, Anundsjö (Y). Död 14 april 1788 i Kläppsjö 1:2, Anundsjö (Y). Bondhustru
M Helena Israelsdotter.
Född 1776 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Död 12 januari 1864 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Bondhustru
MF Israel Samuelsson Rosenblad.
Född 8 juni 1726 i Sikås, Hammerdal (Z). Död uppskattat 1778 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Dragon vid Jämtlands regemente
Bonde i Västra Ormsjö, Dorotea (AC).
MFF Samuel Turunen Mört.
Född 1693 i Brahestad, Norra Österbotten, Finland. Död 18 november 1741 i Sikås, Hammerdal (Z). Soldat vid Österbottens regemente
Bonde i Sikås, Hammerdal (Z).
MFM Karin Israelsdotter.
Född omkring 1684 i Ede 10 Svensgård, Hammerdal (Z) [4] . Död 18 juli 1762 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Soldathustru
MM Anna Matsdotter.
Född 20 februari 1738 i Orrnäs 1, Fjällsjö (Z). Död 15 oktober 1822 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Bondhustru
MMF Mats Persson.
Född 1715 i Orrnäs, Bodum (Z). Död .. februari 1795 i Jonsgård, Ström (Z). Bonde i Orrnäs 1, Fjällsjö (Z) [5] .
Bonde i Jonsgård, Ström (Z) [6] .
MMM Sara Isaksdotter.
Född .. augusti 1710 i Jonsgård, Ström (Z). Död 30 juni 1793 i Jonsgård, Ström (Z). Bondhustru

Levnadsbeskrivning

Bonde i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).
Dödsorsak: okänd sjukdom
Tåsjö: AI:4 s 2094.3.88400, AI:5 s 99, AI:6 s 75, AI:7 s 96
 

Relationer och barn

Gift 18 februari 1838 i Alanäs (Z).
2206.5.1800

Katarina Danielsdotter.
Bondhustru
Född 1 februari 1813 i Sälgåsen, Alanäs (Z).
Död 20 september 1879 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).


Jakob Jakobsson Norström.
Född 13 november 1838 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).


Daniel Jakobsson Lind.
Född 22 april 1841 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).


Helena Erika Jakobsdotter.
Född 24 september 1842 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).


Märta Katarina Jakobsdotter.
Född 26 september 1844 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).


Anders Jakobsson Norlander.
Född 17 december 1848 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).


Jöns Jakobsson Linde.
Född 14 september 1850 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).


Anna Brita Jakobsdotter.
Född 13 juni 1853 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).


Israel Jakobsson Norström.
Född 11 juli 1856 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z).



 

Källor

  1. Båtsmansdatabasen
  2. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 52
  3. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 111
  4. Internet www.espell.se
  5. Fjällsjö Byar och Gårdar
  6. Familjer i Ström och Alanäs, 1500-1820

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister