Född 21 augusti 1725 i Ås 1:1, Sidensjö (Y).
Bondhustru
Död .. november 1764 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Elisabet Hansdotter.
Född 21 augusti 1725 i Ås 1:1, Sidensjö (Y). Död .. november 1764 i Mosjö 1:3, Skorped (Y). Bondhustru
F Hans Jonsson.
Född 24 juni 1703 i Ås 1, Sidensjö (Y). Död 1 september 1754 i Mosjö, Skorped (Y). Bonde mellan 1722 och 1740 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Kyrkvärd/Nämndeman i Ås 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1741 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde mellan 1742 och 1744 i Bredåker 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde mellan 1745 och 1746 i Mosjö 1:1, Skorped (Y) [4] .
FF Jon Hansson.
Död 1711 i Ås 1:1, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1687 och 1710 i Ås 1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1711 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
FFF Hans Andersson.
Född i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [5] . Död 1668 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [5] . Bonde mellan 1654 och 1668 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
FFM Karin Johansdotter.
Född i Nyland 6, Sidensjö (Y) [5] . Död 1686 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [5] . Bondhustru
FM Elisabeta Jonsdotter.
Född 1666 i Teg 3, Sidensjö (Y). Död 12 januari 1735 i Ås, Sidensjö (Y). Bondhustru ägare till gården mellan 1712 och 1721 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
FMF Jon Olofsson liten.
Född i Grätnäs 1, Sidensjö (Y) [6] . Död 1710 i Teg, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1662 och 1701 i Teg 3, Sidensjö (Y) [6] .
FMM Margeta Jonsdotter.
Född i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [6] . Död 1705 i Teg, Sidensjö (Y). Bondhustru
M Märeta Pålsdotter.
Född 26 januari 1708 i Myre 5:2, Sidensjö (Y). Död 28 september 1793 i Backen, Sidensjö (Y). Bondhustru
MF Pål Johansson.
Född 1679 i Myre 5:2, Sidensjö (Y). Död 28 februari 1748 i Myre, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1705 och 1744 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) [7] .
Nämndeman
MFF Johan Påvelsson.
Född i Bölen 1:1, Sidensjö (Y). Död 1704 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) [7] . Bonde mellan 1679 och 1704 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) [7] .
MFM Anna Olofsdotter.
Född i Nolås 1:1, Sidensjö (Y). Död 1712 i Källom 1:1, Sidensjö (Y) [8] . Bondhustru
MM Beata Persdotter.
Född 1685 i Stig 2:1, Sidensjö (Y). Död 16 april 1758 i Myre, Sidensjö (Y). Bondhustru
MMF Per Persson.
Född 1654 i Stig 1:1, Sidensjö (Y). Död 19 april 1741 i Stig 1:1, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1687 och 1694 i Stig 2:1, Sidensjö (Y) [9] .
Bonde mellan 1695 och 1710 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) [10] .
MMM Märeta Jonsdotter.
Född 1654. Död 7 maj 1738 i Stig 1:1, Sidensjö (Y). Bondhustru

Levnadsbeskrivning

Bondhustru
 

Relationer och barn

Gift 1744 i Sidensjö (Y).

Israel Jakobsson.
Bonde mellan 1747 och 1770 i Mosjö 1:3, Skorped (Y) [11] .
Född 19 januari 1721 i Mosjö 4:1, Skorped (Y).
Död 4 augusti 1770 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).


Jakob Israelsson Kruslock.
Född 15 december 1744 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Kronobåtsman mellan 1767 och 1773 i Nr 85 Kruslock, 15:e roten, Sidensjö (Y) [12] .
Bonde mellan 1771 och 1801 i Mosjö 1:3, Skorped (Y) [11] .
Död 1 augusti 1822 i Mosjö, Skorped (Y).


Märet Israelsdotter.
Född 13 maj 1746 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Död 18 maj 1747 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).


Karin Israelsdotter.
Född 3 oktober 1747 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).


Märet Israelsdotter.
Född 26 december 1748 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Död 19 februari 1749 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).


Beata Israelsdotter.
Torpar/Sågkarlshustru
Född 15 december 1749 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Död 13 januari 1827 i Nätra (Y).


Hans Israelsson.
Född 27 mars 1751 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Torpare till 1790 i Å, Sidensjö (Y) [13] .
Bonde mellan 1791 och 1797 i Björnböle 1:1, Sidensjö (Y) [13] .
Död 16 december 1841 i Björnböle 1:1, Sidensjö (Y).


Anders Israelsson.
Född 1 september 1752 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Bonde mellan 1794 och 1811 i Bureborg 1:1, Anundsjö (Y) [14] .
Död 9 oktober 1811 i Bureborg 1:1, Anundsjö (Y).


Lisa Israelsdotter.
Född 10 maj 1754 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).


Jonas Israelsson.
Född 21 oktober 1755 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Död 22 april 1757 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).


Israel Israelsson.
Född 10 januari 1757 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Död 2 februari 1757 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).


Jonas Israelsson Djup.
Båtsman/Torpare
Född 21 oktober 1757 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Död 1789.


Kerstin (Stina) Israelsdotter.
Född 28 november 1759 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Död 19 oktober 1850 i Å, Sidensjö (Y).


Märet Israelsdotter.
Född 11 november 1761 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Död 9 juni 1762 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).


Johannes Israelsson.
Född 10 november 1762 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).
Död 1763 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).


Johannes Israelsson.
Född 28 oktober 1764 i Mosjö 1:3, Skorped (Y).



 

Källor

  1. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 197
  2. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 236
  3. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 27
  4. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 277
  5. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 114
  6. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 165
  7. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar
  8. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 79
  9. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 160
  10. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 159
  11. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 278
  12. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 388
  13. Sidensjö/Skorped Släkter o Gårdar sid 24
  14. Anundsjö Släkter o Gårdar sid 63

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister