Inhyses/Torparhustru
Född 13 oktober 1812 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Död 14 maj 1900 i Arksjö, Dorotea (AC). |
Kajsa Juliana Nilsdotter.
Född 13 oktober 1812 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Död 14 maj 1900 i Arksjö, Dorotea (AC). Inhyses/Torparhustru |
F
Nils Svensson.
Född 1784 i Söråsele 2, Åsele (AC). Död 3 december 1867 i Avaträsk, Dorotea (AC). Dräng till 1812 i Bergvattnet, Dorotea (AC). Nybyggare i Sörfors/Rajastrand, Risbäck (AC). Nybyggare i Granön, Tåsjö (Z). |
FF
Sven Eriksson.
Född 5 april 1732 i Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y). Död 1796 i Söråsele 2, Åsele (AC) 1 . Bonde i Söråsele 2, Åsele (AC). |
FFF
Erik Nilsson.
Född 27 augusti 1697 i Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y) 2 . Död 1778. Bonde från 1723 till 1732 i Tjärn 1, Själevad (Y) 3 . Bonde från 1732 till 1760 i Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y) 4 . |
FFFF
Nils Persson.
Född 1663 i Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y) 4 . Död 25 september 1736 i Norrmesunda, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1688 och 1726 i Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y) 4 . |
FFFM
Anna Svensdotter.
Född 1666 i Lännäs, Skorped (Y). Död 1729 i Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y). Bondhustru |
||||
FFM
Märit Svensdotter.
Född 26 december 1700 i Västerbacke 3, Själevad (Y) 2 . Död 1746 i Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y) 4 . Bondhustru |
FFMF
Sven Persson.
Född i Västerbacke 3, Själevad (Y). Död 11 april 1712 i Västerbacke 3, Själevad (Y). Bonde från 1700 i Västerbacke 3, Själevad (Y) 2 . |
|||
FFMM
Anna Svensdotter.
Född i Österalnö 2, Själevad (Y). Död före 1706 i Västerbacke 3, Själevad (Y). Bondhustru |
||||
FM
Sigrid Jonsdotter.
Född 4 oktober 1742 i Hädanberg 5:1, Anundsjö (Y). Död 2 juli 1802 i Söråsele 2, Åsele (AC). Bondhustru |
FMF
Jon Eriksson.
Född 12 maj 1695 i Hädanberg 5:1, Anundsjö (Y). Död 9 augusti 1758 i Hädanberg, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1728 och 1747 i Hädanberg 5:1, Anundsjö (Y) 2 . Bonde mellan 1747 och 1758 i Hädanberg 5:4, Anundsjö (Y) 5 . |
FMFF
Erik Nilsson.
Född 29 september 1665 i Västerfannbyn 3:1, Anundsjö (Y). Död 28 mars 1759 i Hädanberg, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1689 och 1732 i Hädanberg 5:1, Anundsjö (Y) 6 . |
||
FMFM
Kerstin Svensdotter.
Född 1650 i Hädanberg 5:1, Anundsjö (Y). Död .. april 1717 i Hädanberg 5:1, Anundsjö (Y). Bondhustru |
||||
FMM
Märeta Olofsdotter.
Född 12 maj 1699 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y). Död 12 oktober 1786 i Hädanberg, Anundsjö (Y). Bondhustru och ägare av gården mellan 1758 och 1763 i Hädanberg 5:4, Anundsjö (Y) 5 . |
FMMF
Olof Persson.
Född i Myckelgensjö 5:1, Anundsjö (Y) 2 . Död 13 februari 1706 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y). Bonde mellan 1682 och 1705 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) 2 . |
|||
FMMM
Märeta Jonsdotter.
Född 1661 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y). Död 2 april 1715 i Skalmsjö, Anundsjö (Y). Bondhustru |
||||
M
Juliana Karlsdotter.
Född 1781 i Östra Ormsjö, Dorotea (AC). Död 4 november 1863 i Avaträsk, Dorotea (AC). Nybyggarhustru |
MF
Karl Eliasson.
Född 1750 i Östra Ormsjö, Dorotea (AC) 7 . Död 4 september 1803 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Bonde i Östra Ormsjö, Dorotea (AC). |
MFF
Elias Karlsson.
Född .. oktober 1727 i Bölen, Bodum (Z). Död 6 april 1808 i Östra Ormsjö, Dorotea (AC). Bonde i Östra Ormsjö, Dorotea (AC). |
MFFF
Karl Mårtensson Mård.
Född 9 mars 1703 i Bölen, Bodum (Z). Död .. september 1742 8 . Hemmansägare i Orrnäs 5, Fjällsjö (Z) 9 . Fördubblings Båtsman mellan 27 februari 1742 och .. september 1742 i Nr 127 Ripa, Rote 4, Tåsjö by, Tåsjö (Z) 8 . |
|
MFFM
Lisbeta Eliasdotter.
Född 21 december 1700 i Backe 4 "Mogård", Fjällsjö (Z). Bondhustru |
||||
MFM
Juliana (Göle) Israelsdotter.
Född 22 februari 1729 i Krånge, Ramsele (Y). Död 9 april 1823 i Östra Ormsjö, Dorotea (AC). Bondhustru |
MFMF
Israel Olofsson Hoffman.
Född 1690 i Nordantjäl, Ramsele (Y). Död .. november 1778 i Nässjö, Ramsele (Y). Båtsman mellan 1714 och 1 april 1740 i Nr 120 Lampa, Krången, Ramsele (Y) 10 11 12 13 14 15 . |
|||
MFMM
Göle Eriksdotter.
Född omkring 1705 i Krånge, Ramsele (Y). Död 17 december 1792 i Tjärnäset, Ramsele (Y). Båtsmanshustru |
||||
MM
Karin Jonsdotter.
Född 12 maj 1753 i Tåsjö by, Tåsjö (Z). Död 1787 i Östra Ormsjö, Dorotea (AC). Bondhustru |
MMF
Jonas Nilsson.
Född 29 november 1719 i Norrnäs 1, Fjällsjö (Z). Död 28 december 1787 i Västertåsjö, Tåsjö (Z) 16 . Bonde i Västertåsjö, Tåsjö (Z). |
MMFF
Nils Nilsson.
Född omkring 1670 i Norrnäs 1, Fjällsjö (Z) 16 . Död 30 mars 1721 i Nordantjäl, Ramsele (Y). Bonde i Norrnäs 1, Fjällsjö (Z) 9 . |
||
MMFM
Margeta Olofsdotter.
Född 1676 i Bölen, Bodum (Z) 16 . Död 20 juni 1756 i Norrnäs, Fjällsjö (Z) 16 . |
||||
MMM
Margeta Henriksdotter.
Född 24 januari 1724 i Tåsjö by, Tåsjö (Z). Död 23 oktober 1794 i Västertåsjö, Tåsjö (Z) 16 . Bondhustru |
MMMF
Henrik Isaksson Örn.
Född omkring 1690 i Rörström, Tåsjö (Z). Död 1736. Båtsman mellan 5 november 1716 och 1719 i Nr 127 Ripa, Rote 4, Tåsjö by, Tåsjö (Z) 17 18 19 . Bonde i Rörström, Tåsjö (Z). |
|||
MMMM
Karin Zackrisdotter.
Född 21 februari 1692 i Tåsjö by, Tåsjö (Z). Död omkring 1737 i Tåsjö by, Tåsjö (Z). Bondhustru |
Gift
13 juli 1845
i Dorotea (AC).
Jonas Jonsson.
|
Hittar du felaktigheter är jag tacksam att få höra dem så att jag kan rätta till dem.
Framställd 18 december 2023 av Jens Lindström med hjälp av Disgen version 2023.
Startsida.