Född
11 augusti 1956
i Nätra (Y).
Fabriksarbetare |
Bo Anders Bäckström.
Född 11 augusti 1956 i Nätra (Y). Fabriksarbetare |
F
Karl-Anders (Kalle) Sundström.
Född 10 juli 1930 i Hummelvik, Nätra (Y). Död 13 juni 2011 i Köpmanholmen, Nätra (Y). |
FF
Sven Magnus Sundström.
Född 28 maj 1890 i Billsta, Själevad (Y). Död 27 november 1964 i Hummelvik, Nätra (Y) 1 . Arbetare i Köpmanholmen, Nätra (Y). Fabriksarbetare i Hummelvik, Nätra (Y). Fabriksarbetare i Bredånger, Nätra (Y). Arbetare i Näske, Nätra (Y). Sulfitarbetare i Hummelvik, Nätra (Y). Torpare i Nässjöbäcken, Nätra (Y). Arbetare i Nässjöbäcken, Nätra (Y). |
FFF
Karl Fredrik Henrikssson Sundström.
Född 23 oktober 1867 i Petalax församling, Malax. Död 4 juni 1946 i Magdebäck, Vibyggerå (Y). Båtsman mellan 4 augusti 1884 och 2 november 1888 i Nr 130, 33:e rotan, Billsta, Själevad (Y) 2 3 . Arbetare i Billsta, Själevad (Y). Arbetare i Skortsjö, Mo (Y). Torpare/arrendator i Långnäs, Nätra (Y). Arrendator i Fröstdal, Nätra (Y). Hemmansägare i Magdebäck, Vibyggerå (Y). |
FFFF
Henrik Johan Josefsson Frans.
Född 9 mars 1840 i Frans, Petalax by, Petalax församling. Död 15 november 1919 i Västerbillsjö, Själevad (Y). Arbetare i Västerbillsjö, Själevad (Y). |
FFFM
Maria Katarina Karlsdotter Juth.
Född 21 november 1835 i Juth, Petalax by, Petalax församling. Död 25 september 1927 i Västerbillsjö, Själevad (Y). Arbetarhustru |
||||
FFM
Anna Sundström f Svensdotter.
Född 19 maj 1865 i Flärke, Mo (Y). Död 18 mars 1945 i Magdebäck, Vibyggerå (Y). Arbetarhustru Bondhustru |
FFMF
Sven Persson.
Född 30 juli 1828 i Nordanås, Själevad (Y). Död 2 juni 1871 i Flärke, Mo (Y). Torpare i Flärke, Mo (Y). Arbetare i Flärke, Mo (Y). |
|||
FFMM
Anna Persdotter.
Född 2 juli 1828 i Västerbillsjö, Själevad (Y). Död 27 april 1908 i Flärke, Mo (Y). Torparhustru Inyses änka i Flärke, Mo (Y). |
||||
FM
Ester Ingeborg Sundström f Palmqvist.
Född 28 september 1900 i Örbäck, Långsele (Y). Död 2 januari 1986 i Köpmanholmen, Nätra (Y) 1 . Arbetarhustru |
FMF
Anders Johansson Palmkvist.
Född 11 december 1861 i Slättingebygd, Kristvalla (H). Död 10 augusti 1952 i Nässjöbäcken, Nätra (Y) 1 . Smedslärling i Berga, Kalmar landsförs (H). Smedslärling i Nybro köping, Madesjö (H). Arbetare i Luleå Stad, Luleå domkrykoförsamling (BD). Stenarbetare i Äland, Säbrå (Y). Stenarbetare i Örbäck, Långsele (Y). Stenarbetare i Köpmanholmen, Nätra (Y). Eldare i Köpmanholmen, Nätra (Y). Torpare i Nässjöbäcken, Nätra (Y). |
FMFF
Johannes Petersson.
Född 3 november 1822 i Östramålen, Skårebo, Kristvalla (H). Död 30 november 1898 i Slättingebygd, Kristvalla (H). Dräng i Skillerhult, Bäckebo (H). Dräng i Slättingebygd, Kristvalla (H). Arbetare i Eskilshult, Bäckebo (H). Inhyses i Slättingebygd, Kristvalla (H). Torpare i Slättingebygd, Kristvalla (H). |
||
FMFM
Anna Kristina Jonsdotter.
Född 18 december 1825 i Jonsryd, Bäckebo (H). Död 11 april 1906 i Slättingebygd, Kristvalla (H). Inhyses Torparhustru |
||||
FMM
Anna Charlotta Palmkvist f Svensdotter.
Född 5 juni 1864 i Äland, Säbrå (Y). Död 20 augusti 1947 i Nässjöbäcken, Nätra (Y) 1 . Torparhustru |
FMMF
Sven Eriksson.
Född 6 januari 1824 i Ramsås, Säbrå (Y). Död 9 januari 1900 i Äland, Säbrå (Y). Landbonde från 1852 i Västersjäland, Säbrå (Y). Torpare i Äland, Säbrå (Y). |
|||
FMMM
Anna Skalin.
Född 22 augusti 1824 i Äland, Säbrå (Y). Död 15 februari 1898 i Äland, Säbrå (Y). Torparhustru |
||||
M
Anne (Anny) Kristina Bäckström.
Född 25 februari 1938 i Lillånäs, Risbäck (AC). Död 12 november 1999 i Högland, Arnäs (Y). Städerska |
MF
Karl (Kalle) Elis Bäckström.
Född 22 november 1894 i Lillånäs, Risbäck (AC). Död 15 juni 1969 i Sunnansjö, Gideå (Y). Hemmansägare i Sunnansjö, Gideå (Y). Skogsarbetare/Hemmansägare i Lillånäs, Risbäck (AC). |
MFF
Johannes (Johan) Johansson Bäckström.
Född 5 juni 1849 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC). Död 31 mars 1941 i Lillånäs, Risbäck (AC). Hemmansägare i Lillånäs, Risbäck (AC). |
MFFF
Johan Eliasson.
Född 6 augusti 1806 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Död 25 januari 1880 i Storbäck, Risbäck (AC). Bonde i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC). |
|
MFFM
Margareta (Greta) Jönsdotter.
Född 16 januari 1812 i Mårdsjö, Dorotea (AC). Död 20 november 1894 i Harrsjön/Harrsjöhöjden, Risbäck (AC). Bondhustru |
||||
MFM
Sara Erika Bäckström f Andersdotter.
Född 14 augusti 1853 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Död 13 maj 1939 i Lillånäs, Risbäck (AC). Bondhustru |
MFMF
Anders Nilsson.
Född 24 mars 1819 i Långsele, Dorotea (AC). Död 30 september 1909 i Lillånäs, Risbäck (AC) 4 . Bonde i Lillånäs, Risbäck (AC). |
|||
MFMM
Anna Erika Karlsdotter.
Född 7 november 1830 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Död 21 december 1877 i Lillånäs, Risbäck (AC). Bondhustru |
||||
MM
Margareta (Greta) Sofia Bäckström f Lindqvist.
Född 15 februari 1902 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z) 5 . Död 17 september 1990 i Sunnansjö, Gideå (Y). Bondhustru |
MMF
Nils Johan Andersson Lindqvist.
Född 7 augusti 1864 i Rajatorp, Lillånäs, Risbäck (AC). Död 24 februari 1944 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Arrendator i Lillånäs, Risbäck (AC). |
MMFF
Anders Nilsson.
Född 24 mars 1819 i Långsele, Dorotea (AC). Död 30 september 1909 i Lillånäs, Risbäck (AC) 4 . Bonde i Lillånäs, Risbäck (AC). |
||
MMFM
Anna Erika Karlsdotter.
Född 7 november 1830 i Västra Ormsjö, Dorotea (AC). Död 21 december 1877 i Lillånäs, Risbäck (AC). Bondhustru |
||||
MMM
Kristina Magdalena Andersdotter.
Född 15 augusti 1872 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Död 18 januari 1948 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Arrendatorhustru |
MMMF
Anders Jakobsson.
Född 15 april 1813 i Långsele, Dorotea (AC). Död 11 oktober 1903 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Bonde i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). |
|||
MMMM
Lisa Erika Jönsdotter.
Född 17 november 1835 i Mårdsjö, Dorotea (AC). Död 26 maj 1917 i Norrby/Norråker, Tåsjö (Z). Bondhustru |
Gift
16 december 1989.
Åsa Maria Bäckström f Eriksson.
|
|
Hittar du felaktigheter är jag tacksam att få höra dem så att jag kan rätta till dem.
Framställd 18 december 2023 av Jens Lindström med hjälp av Disgen version 2023.
Startsida.